AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ SEKTÖRÜ ARTIK SAHİPSİZ DEĞİL

AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ SEKTÖRÜ ARTIK SAHİPSİZ DEĞİL

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) İstanbul’da kuruluyor. Merkezinin Kartal’da olması planlanan AİMSAD, sektörün sesi olma yolunda çalışmalarına başladı.

 

Türkiye’nin önde gelen ve cirosu yüksek imalat sektörlerinden biri olan ağaç işleme makineleri ve yan sanayi ürünlerini temsil edecek bir sivil toplum kuruluşunun eksikliği sektör temsilcileri tarafından uzun zamandır hissedilen ve dile getirilen bir konuydu.

 

Zira, Türkiye ağaç işleme makine ve yan sanayisi sektörü; yurt içi potansiyeli ve ülke konumu itibariyle çevre ülkelerle olan ticari potansiyeli göz önüne alındığında oldukça önemli ve büyük bir sektör olmasına karşın; tüzel kişiliğe sahip bir örgütlenme yapısı olmayan irili ufaklı, çoğunluğu küçük addedilebilecek firmalardan oluşan bir sektör olarak tarif ediliyor. Kurumsal yapısını tamamlamış müessese olmadığı gibi, kuruluşu eski tarihlere dayanan müessese sayısının da oldukça az olduğu belirtiliyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde; sektörün emekleme dönemini yeni yeni aşmaya çalışan, sahip olduğu potansiyeli henüz kullanamayan bir durumda olduğu söylenebilir.

 

Buna ek olarak, Türkiye’de ağaç işleme ve yan sanayisi için sektörel bir bilgi ağı, güvenilir istatistikleri ortaya koyan bir veri tabanı bulunmaması faktörü de, bu eksikliklerin örgütsel bir yapı oluşturularak bu çatı altında giderilmeye çalışılması fikrinin doğması açısından kaçınılmaz ve tetikleyici bir unsur olarak ortaya çıkıyor.

 

İlk kuruluş adımları Bursalı ağaç işleme makine ve yan sanayisi iş adamları tarafından, temelleri de Avrupa’daki dernek yapılanmaları örnek alınarak atılan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD); sektörde dayanışma, işbirliği ve tecrübe paylaşımını sağlamak amacıyla Mayıs ayında kuruluş çalışmalarına başladı.

 

AİMSAD bünyesinde öncelikli olarak, ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda önemli yol haritalarını teşkil eden Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ve Makine Sektörü Strateji Belgesi ile uyumlu çalışmalar yapılması ve katma değeri yüksek ürünler imal edilerek sektörün ihracatının arttırılmasına yönelik eylemler gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

 

Zira, yalnızca ağaç işleme makineleri sektörü açısından değerlendirildiğinde 150 civarında olduğu tahmin edilen üreticilerin büyük bir bölümünün Marmara ve Ege bölgelerinde; diğerlerinin ise Ankara başta olmak üzere İç Anadolu bölgesinde imalat yaptığı biliniyor. Bu imalatçılar genellikle ileri teknoloji kullanımı gerektirmeyen basit makineler üretiyor, teknolojik makineler ise şu an için ithalat yoluyla ülkemize giriyor. AİMSAD da artık bu tabloyu biraz değiştirmenin zamanının geldiği kanısında.

 

Elbette AİMSAD, sektörü yalnızca ağaç işleme makinesi imalat ve ithalatçıları ile sınırlı olarak tanımlamıyor. Ağaç işleme makinelerinde ve ağaç işleme sürecinde kullanılan yazılımlar, otomasyon sistemleri, talaş toplama ve emme sistemleri, kompresörler, kesici takım ve takım tutucular, takım bileme makinaları, boya ham maddeleri, ahşap boya sistemleri ve benzeri her türlü kimyasal maddeler; zımpara, dolgu, fırça ve türevi destekleyici ürünler; hatta ve hatta orman endüstrisinde kullanılan iş makinaları ve testereler gibi tüm diğer makine ekipman sektörleri de AİMSAD’ın hitap etmeyi hedeflediği sanayici ve iş adamları kitlesi arasında yer alıyor.

 

Sayılarının yaklaşık 350 olduğu tahmin edilen yan sanayi firmaları ile birlikte değerlendirildiğinde, sektörün Türkiye genelinde 500 firma civarında bir üye potansiyelinin olduğunu açıklayan AİMSAD, yakın ve birbiriyle ilintili çalışan bu sektörlere imalat ve belgelendirme sistemlerini kazanacakları, kalite standartlarını yükseltecekleri, kurumsallaşacakları, yabancı firmaları modelleyerek kalkınacakları, dünya standardında üretim yapmaya yönelik çalışacakları bir platform oluşturma gayesi güdüyor.

 

AİMSAD kısa sürede hızla yol alarak, bütün protokolleri tamamlamış ve kuruluş aşamasına gelmiş bulunuyor. AİMSAD dernek merkezi İstanbul, Kartal’da tesis edilecek. Bununla birlikte, AİMSAD’ın kuruluşunda yalnızca İstanbul’daki firmaları değil Türkiye genelindeki tüm sektör firmalarını temsil etme gayesi ile yola çıkıldı. Bu sebeple, diğer illerde yerleşik üye firmaların da derneğe kolay erişimine olanak sağlamak amacıyla AİMSAD, Sabiha Gökçen Havalimanı’na araçla 15-20 dakikalık bir mesafede ulaşılabilir bir konumda olacak. Hatta geçici süre ile oluşturulan ilk Yönetim Kurulu yapısında dahi sektör firmalarının yoğunlaştığı coğrafi bölgeler dikkate alındı ve dağılım dengesinin korunmasına çalışıldı.

 

Halihazırda, AİMSAD’ın yeni oluşturulan Geçici Yönetim Kurulu’na TÖRK Makine San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa EROL (İstanbul) Başkanlık ediyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak da NETMAK End. ve Ahşap Mak.  İmalat San. ve Tic. A.Ş. Şirket Ortağı Necati TÜRKSEVER (Ankara) ile UNİMAK Müh. Hiz. ve Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Nizamettin COŞKUN (İstanbul) seçildi. Diğer Yönetim Kurulu Üyeleri ise, AES Elektronik ve Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü İsmet TOKTAŞ (Bursa); ÜSTÜNKARLI Marangoz Mak. İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Enis ÜSTÜNKARLI (İzmir); ARTEMAK Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Şirket Müdürü Sinan KILAKAY (Bursa) ve ÜNVER Mak. İmalat ve Ticaret firması Genel Müdürü Faruk ÜNVER (Ankara) olarak belirlendi.

 

Hayat Holding şirketlerinden Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. eski Genel Müdürü Hikmet ÖZALP’in da deneyimleriyle destek sağladığı AİMSAD, Genel Sekreterlik görevi için ise makine sektörünün deneyimli genel sekreterlerinden Gamze TAŞPOLAT ALTINYAY ile birlikte çalışma kararı aldı.

 

Kısa vadede ve öncelikli olarak dernek genel merkezinin oluşturulmasını, ağaç işleme makinelerinin imalatı ve yan sanayisi ile iştigal eden firmaların üyeliğini, Olağanüstü Genel Kurul toplantısını yapmayı, ulusal ve uluslararası platformlara üyelik başvurusunda bulunmayı hedefleyen AİMSAD; sektördeki hiçbir firmaya kapılarını kapatmıyor. Ülke ekonomisine katkı sağlayan, köklü ve nitelikli mümessil firmaları, ithalatçıları, ayrıca sektördeki servis hizmeti sağlayıcılarını da üyeliğe kabul edecek olan AİMSAD, tüm sektörü tek bir çatı altında bir araya getirmenin önemine inanıyor ve sektörü özellikle ihtisas fuarları bakımından sektörü güçlendireceğinin altını çiziyor.

 

Ağaç işleme makine ve yan sanayisinde faaliyet gösteren bütün firmaları üyeliğe davet eden AİMSAD’ın, asil üyelerinin yanı sıra onursal ve akademik üyeleri de olacak.

 

Konuya ilişkin olarak Yönetim Kurulu adına açıklama yapan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa EROL, “Bizi temsil edecek böyle bir dernek kurmak için çok bile geç kaldık. Bundan ötürüdür ki, hızlı ve kendimizden emin bir şekilde yol kat etmek istiyoruz. Biz dışlayıcı değil, kapsayıcı bir dernek olmak istiyoruz. Sektördeki her firma bizim için eşit derece değerlidir. Ancak, AİMSAD herhangi bir dernek değil; kalite ve güvenlik unsurlarına önem veren uluslararası çapta, etkin ve dinamik bir dernek olacak. Bu yüzden elimizi taşın altına, CE Belgesi başta olmak üzere mevzuat ve standartlara uygun, mesleki etik değerleri yüksek meslektaşlarımızla birlikte koymak istiyoruz. Ayrıca, şu an aktif görevde bulunmasa dahi, sektöre bugüne kadar çok emeği geçmiş olan duayenlerimiz var. Onursal üyelerimiz olarak onları da tecrübeleriyle aramızda görmek bizleri memnun eder. Üniversitelerimiz, yüksekokullarımız ve meslek liselerimiz de bizden uzak durmasınlar, birçok konuda birlikte geliştirecek işbirliklerimiz, yürütülecek projelerimiz ve her bölgede yapacak çok işimiz var. Kuracağımız komisyonlarda herkese önemli görevler düşecek. Bizden desteklerini esirgemeyen, aktif üyelerin katılımını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kuruluş aşamasında 30 sektör firması ile el ele yürümeyi planladıklarından bahseden Mustafa EROL, ilerleyen Türkiye genelindeki tüm firmaları AİMSAD şemsiyesi altında birleştirmeyi hedeflediklerini belitti ve yalnızca ana sanayide yaklaşık 150 asil üyeye ulaşmayı istediklerini bildirdi.

 

Yan sanayi firması üyelikleri, onursal ve akademik üyelikler ile birlikte 500 üye hedefi olan AİMSAD’ın, orta vade hedefleri arasında; Bakanlıklar ve diğer resmi kuruluşlara sektör ile ilgili komitelerde yer alarak görüş sunmak, çalışmalarına katkı sağlamak; sektör ile yakın ilişkisi bulunan mobilya sektörü dernekleri ile iyi ilişkiler ve verimli işbirlikleri tesis etmek; üye firmaların çağdaş üretim teknolojilerine adaptasyonun teşvikine yönelik girişimler başlatmak; yurt dışındaki belli başlı sektör fuarlarında temsil faaliyetleri, sektörün ve üyelerin kapsamlı tanıtımı ve yabancı alıcılara yönelik bir makine satınalma platformu oluşturulması bulunuyor.

 

AİMSAD’ın uzun vade hedefleri ise; çıraklık eğitim merkezleri, teknik ve endüstri meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve üniversiteler ile işbirliği yapılarak üye firmalarda çeşitli kademelerde görev yapacak nitelikli teknik eleman ve operatörler yetiştirilmesi; bu eğitim kurumlarındaki eğitimcilerin güncel teknoloji ve bilgilerle donatılması; ayrıca bir AİMSAD Eğitim Merkezi kurularak ağaç işleme makinelerinin en doğru ve en verimli şekilde kullanımının bu makinelerin nihai kullanıcılarına belirli periyotlar ile sürekli aktarılması olarak sıralanıyor.

 

AİMSAD Başkanı Mustafa EROL, kısa vadede derneğin kurumsal yapılanmasının tamamlanacağını, daha sonra ise bu konulara eğilmeyi planladıklarını paylaştı. AİMSAD olarak Avrupa başta olmak üzere uluslararası sektörel sivil toplum kuruluşlarına üye olacaklarının bir kez daha altını çizen ve bu kuruluşlar nezdinde ülkemiz sektörü adına temsil faaliyetlerinde de bulunacaklarını ifade eden Mustafa EROL, sektörün önünün açık geleceğinin parlak olduğuna işaret etti.

 

Konuya ilişkin görüşlerini dergimizle samimiyetle paylaşan AİMSAD’ın İstanbul’daki Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nizamettin COŞKUN ise, “Şundan eminim ki bizler bireysel olarak hepimiz kendi mucizelerimizi yaratıyor, doğru işleri yerli yerinde yapıyoruz, yapmaya çabalıyoruz. Ama ne yazık ki global markalarımızın yokluğu dolayısı ile global rekabetten hak ettiğimiz payı alamadığımız gerçeği de ortadadır. Bunun sebebi bir ölçüde de sektörel örgütlü yapılar kuramamaktır. İşte bu açıdan AİMSAD, sektörün arkasına aldığı güçlü bir rüzgar olacaktır” dedi.

 

AİMSAD temsilcileri ayrıca, Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) kurulması yönündeki çalışmaları çok olumlu değerlendirdiklerini, kuruluşunda emeği geçen başta Sayın Adnan DALGAKIRAN olmak üzere bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ettiklerini ve dernek olarak bu oluşumda özellikle de kurucu üye olarak yer almaktan büyük bir memnuniyet ve onur duyacaklarını ifade etti.

 

Bu tür yapılanmaların; atılacak bilinçli adımlarla makine üreticilerinin itibarını artırarak birçok global Türk markasının doğmasına ve global pazardan hak edilen payın alınmasına vesile olacak pioneerler olacağına işaret eden AİMSAD yetkilileri, bununla birlikte, MAKFED’in yapılanmasında birçok imalat sanayi derneğinin ve dolayısıyla hatırı sayılır sayıda sektörün yer almasının, sektörlerin münferit sorunlarına özel olarak eğilinmesini engellememesi gerektiğini de belirtti ve bu açıdan kurumsal çatının çok dengeli bir şekilde yapılandırılması gerektiğini bildirdi.

 

MAKFED ile ilgili olarak, federasyonun kendisini yalnızca üye derneklerinin sektörleri ile çalışma konusunda sınırlamamasında fayda olduğunu de dile getiren AİMSAD yetkilileri; birbiri ile yakın sektörlerin bir arada çalışmasının her zaman avantaj ve fırsatlar doğuracağını vurgulayarak, özellikle ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi sektörü için endüstriyel otomasyon, akışkan gücü sistemleri ve bağlantı elemanları sektörleri ile dirsek temasında bulunulmasının faydasına olan inançlarını da paylaştı.

 

Üyelerinin mali, hukuki, idari, teknolojik, imalat, ihracat ve ithalat ile ilgili her türlü sorunun çözüldüğü bir platform olmayı ilke edinen ve yakın zamanda ilk Genel Kurul toplantısını yapmayı planlayan AİMSAD; sosyal, kültürel, ticari ve ekonomik alanda faaliyet gösteren başarılı bir dernek olarak en kısa sürede paydaşlarının yanındaki yerini alacak gibi görünüyor.

 

AİMSAD, 27 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 27. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve 17.Uluslararası Mobilya Yan Sanayii, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarları’nda ilk kez tüm yerli ve yabancı sektör firmaları ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

AİMSAD, İstanbul’da her yıl düzenlenen bu fuarların yanı sıra, Diyarbakır’da düzenlenen Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri Fuarı’nı da destekleyecek. 

Sosyal Medyada Paylaşın