I. ULUSLARARASI ORMAN, AĞAÇ ENDÜSTRİSİ VE TİCARETİ KONFERANSI İSTANBUL’DA YAPILDI

I. ULUSLARARASI ORMAN, AĞAÇ ENDÜSTRİSİ VE TİCARETİ KONFERANSI İSTANBUL’DA YAPILDI

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) de destekçi kuruluşları arasında yer aldığı “Uluslararası Orman, Ağaç Endüstrisi ve Ticareti Konferansı” İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

21 Ağustos 2014, Perşembe günü 08:00-18:00 saatleri arasında Kozyatağı By Otell’de IMC Organizasyon organizatörlüğünde düzenlenen “Uluslararası Orman, Ağaç Endüstrisi ve Ticareti Konferansı”na ilgi büyüktü.

 

Simultane tercümenin de mevcut olduğu; ağaç işleme makineleri, yan sanayisi, orman ve ağaç mamulleri sektörlerini bir araya getiren konferansta; özel sektör, kamu kuruluşları ve akademisyenlerden oluşmak üzere 76 paydaş bir araya geldi.

 

Türk ve yabancı katılımcıların iştirak ettiği söz konusu konferansta Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği; AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Sabri EROL ve AİMSAD Genel Sekreteri Sayın Gamze TAŞPOLAT ALTINYAY tarafından temsil edildi. ÜSTÜNKARLI Marangoz Mak. İmalatı San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Nezih ÜSTÜNKARLI ile AC İhr. İth. ve Pazarlama Ltd. Şti. Şirket Müdürü Sayın Mustafa ŞEKERCİ de etkinliğe katılım sağlayan AİMSAD üye firma temsilcileriydi.

 

Dört oturumdan oluşan ve sektörde bir ilk teşkil eden bu önemli etkinliğin açılış konuşmaları, IMC Organizasyon Genel Müdürü Sayın Neşe ATICI ile T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın Halil COŞKUN tarafından yapıldı. ATICI konferans katılımcılarına hoş geldiniz mesajı vererek konuk konuşmacıların kısa tanıtımı yaparken; COŞKUN da konuşmasında katılımcılara; orman ve ağaç endüstrisine yönelik kamu politikaları ve yeni yasal düzenlemeler hakkında güncel bilgiler aktardı.

 

COŞKUN’u takiben birinci oturumda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Orman Ürünleri Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Sabri AVCI; Yıldız Entegre ve Yıldızlar Yatırım Holding, Yatırım ve Projeler Müdürü Sayın İlkay ÜNAL söz aldı. AVCI ve ÜNAL, katılımcılara dünya ve Türkiye’de ormancılık ve ağaç endüstrisine genel bakışı yansıtan birer sunum yaptılar.

 

Verilen kısa kahve molasını takiben ikinci oturumda söz alan konuşmacılar ise, Yonga Levha Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Sayın Serhat DAYANIKLIOĞLU; Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Munis TEZBAŞARAN ve Ulusal Ahşap Birliği (UAB) ile Türkiye Orman Ürünleri İthalatçıları ve Sanayicileri Derneği’nin (TORİD) Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Celalettin AKÇA oldu. DAYANIKLIOĞLU katılımcıları Türkiye’nin yonga levha ve lif levha (MDF) sektörü konusundaki durumu hakkında bilgilendirirken; TEZBAŞARAN da katılımcılara mobilya üretiminde aksesuarların önemine ilişkin bilgiler aktardı. AKÇA ise oturumda, yapıda ahşap ve ahşap yapı sektörü ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

 

Öğle yemeği arasının ardından başlayan üçüncü oturum, TEVER Dış Tic. Paz. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdullah TEVER’in ihracat stratejileri ve hedefleri ile ilgili prezentasyonu ile başladı. TEVER’i takiben söz alan Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Tarık CİĞER, yaptığı detaylı sunumu çerçevesinde ahşap ambalajı sektörü üzerinde durdu ve sektörün temel sorunu olan hammadde fiyatları konusuna değindi. Üçüncü oturuma kamu sektörü adına katılım sağlayan T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Ziraat Mühendisi Sayın Ömer YAŞA da özel sektör temsilcileri ile akademisyenleri ahşap malzeme ticareti ile ilgili sektörel mevzuat ve denetimler hakkında bilgilendirdi.

 

Konferans’ın son oturumu olan dördüncü oturum konuşmaları ise, Kastamonu Entegre Pazarlama Müdürü Sayın Ferhat Naci GÜNGÖR; GAMA Holding Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Sayın Süreyya Yücel ÖZDEN; DIEFFENBACHER Yöneticisi Sayın Kenth EKLUND; Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Duygu ERTEN ile Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Sayın Mustafa Sabri EROL tarafından yapıldı.

 

GÜNGÖR, konuşmasında dünyada ve Türkiye’de ağaç bazlı panel sektörü hakkında bilgiler verirken; ÖZDEN orman sanayiinde yenilenebilir enerji ve bu alandaki yatırımlara değindi. EKLUND ise sunumunda DIEFFENBACHER ürünleri ve yapıştırma teknolojileri ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

 

EKLUND’u takiben kürsüye gelen ERTEN, inşaat sektöründe yeşil sertifikalı ahşabın rolü ve global trendlere ilişkin bilgiler aktarırken sonrasında söz alan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa S. EROL da ağaç işleme sektörüne genel bakış, sektörün mobilya ve diğer ilgili sektörlerle ilişkisi üzerinde durdu. AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa S. EROL, AİMSAD’ın kuruluş gayesi ve hedefleri hakkında da bilgi verdiği konuşmasını sektörü, 27 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 27. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve 17.Uluslararası Mobilya Yan Sanayii, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarları’na davet ederek tamamladı.

 

Konferans, soru-cevap bölümü, katılımcılara plaket takdimi, fotoğraf çekimi ve iyi niyet temennileri ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın