İstatistikler

Uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve yüzeyler üzerine koruyucu tabaka meydana getiren bir malzeme olan boyalar, nitelikleri birbirinden çok farklı birçok kimyasal maddenin karışımından oluşuyor. Mobilya sektöründe ürünün tercih edilmesini direkt etkileyen en önemli işlem olan boya, mobilyaya estetik açıdan olmasının yanı sıra koruyucu özelliği ile de değer katıyor.

Türkiye laminat parke sektörü son 5 yıldır hem çeşitliliğini arttırıcı ürün geliştirme çalışmalarına imza atıyor, hem de yurtdışı pazarlarında rekabet şansını yükseltiyor. İlk etapta iç pazara hitap ederek büyüyen laminat parke sektörü, iç pazarın ihtiyaçlarına cevap vermesinin ardından şimdi de kapasitesini ihracat pazarları ile doldurmaya hazırlanıyor.

Son 5 yılda hızla büyüyüp üretim kapasitesini ve kalitesini artırarak bugün İtalya standartlarına yakın üretim yapar hale gelen Türk sandalye sektörü, bu gelişiminde en büyük gücü ağa...

Artan konut üretimi ve kentsel dönüşüm projeleri kapı sektörüne olumlu yansıyor. Kapı talebinin artmasıyla kapı imalat makinelerinde de hareketliliğin yaşandığı Türkiye’de 2014 yılında yaklaşık 150 milyon dolarlık kapı imalat makinesi üretildi.

Mobilyada daha kısa sürede daha az insan gücü ile daha çok ürün yapmayı hedefleyen yeni üretim anlayışına en fazla cevap veren panel mobilya sektörü, resmi olarak açıklanmasa da geçen yıl yaklaşık 6 milyar TL’lik üretime imza attı.

Ana sektörü konumundaki mobilyanın makine ihtiyacına cevap vererek onun gelişimine itici güç olan ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörü, 15 yıllık dönemde ana sanayisi mobilya ile birlikte dikkat &cc...

Türkiye’nin 2014 yılı tahmini verilerine bakıldığında, üretimin bir önceki yıla göre yaklaşık % 4 oranında artarak 182 Milyon USD’den 190 Milyon USD’ye ulaştığı değerlendirilmektedir.