AİMSAD Mesajı

AİMSAD Mesajı

Değerli Sektör Paydaşları,
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve yaklaşmakta olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.
 
Dergimizin 11. Sayısı ile yeniden karşınızda olmaktan büyük memnuniyet duymaktayım. Sizlere geçtiğimiz süre içerisinde öne çıkan faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermek isterim. Öncelikle yurtdışı fuar katılımlarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda, 6-9 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen İran Woodexpo Fuarı ile 7-9 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Woodshow fuarlarına katılım sağladık. Kendi adımıza
iyi geçirdiğimiz fuarlarda otuza yakın yerli makine talebi aldık ve bu talepleri oluşturduğumuz mesaj grupları üzerinden fuar sırasında anında ilettik. Üyelerimizin bu uygulamadan memnun olduklarını görmek, bizleri de mutlu etti.
 
Bir önceki sayımızdaki yazımda, TÜİK rakamlarına göre sektörümüzün ithalatı ile ihracatı arasında 4-5 milyon dolar fark kaldığını belirtmiştim. Bu yıl aradaki farkı kapatarak rekor kırmak istiyoruz. Bu farkı kapatabilmemiz için ise önemli bir fırsat var bu sene: Ligna Fuarı. Otuz dört Türk firması, toplamda 2.800 metrekare ile katılım sağlayacak. Bunun on dokuzu AİMSAD üyesi olup, üyelerimizin toplam metrekaresi ise 2.100 metrekaredir. Bizlerde bu kadar yoğun katılım sağlanan fuar için 2017 yılı yeni üye kataloğumuz ve Ligna Fuarına özel fuar gazetemizle katılım sağlayarak, katılımcı firmaların tanıtımına destek olacağız.
 
Yurtdışı fuarlarının yanı sıra, yurtiçinde de ağaç işleme makinesi sektörünü temsil etmeye devam ediyoruz. Şubat ayında gerçekleştirilen Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreterler toplantısına katılım sağladım. Toplantıda, eğitim, AB projeleri, Makine Tanıtım Grubu faaliyetleri ve Dünya Gazetesi MAKFED eki hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Yine şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen TOBB Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Mevzuat Komitesi toplantısında ise sektör sorunları görüşülürken, yatırım teşvik belgesi kapsamında ikinci el/kullanılmış makine ithalatının teşvik edilmemesi, yerli ürün alan yatırımcılara amortisman desteği sunulması ve firmaların kendi operasyonlarıyla gerçekleştirdikleri kiralama işlemleri için KDV teşviki verilmesi konuları tarafımca gündeme getirildi. Gündeme gelen bu hususlar, mevzuat komitesince uygun görüldü ve sektör meclisi başkanlığı onayına sunulması kararlaştırıldı.
 
Öte yandan, 8-12 Nisan 2017 tarihleri arasında AİMSAD desteği ve TÜYAP organizatörlüğünde İzmir yeni fuar alanında gerçekleştirilecek olan İZWOOD – Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’nda gerçekleştireceğimiz projeler hakkında bilgi vermek isterim.
 
AİMSAD önderliğinde; MOSDER, MAKSDER ve MDF-Yonga Levha Sanayicileri Derneği’nin destekleri ile kurulacak olan üretim hattında fuar boyunca 2 farklı ölçüde elbise dolapları üreterek, İzmir Valiliği’ne bağlı çocuk yuvalarına hibe edeceğiz. Bu vesile ile, bize destek veren başta TÜYAP olmak üzere, diğer tüm derneklerimize teşekkür ederim. Diğer projemiz ise; Türkiye çapında Ağaç İşleri, Orman Endüstri ve Orman Mühendislikleri ile Mobilya ve Dekorasyon bölümü olan 49 Üniversite ve Meslek Yüksek Okullarında görev yapan 100 akademisyenimize fuarın son iki günü Ağaç İşleme Teknoloji Paneli düzenleyeceğiz. Böylelikle, ağaç işleme teknolojilerindeki son gelişmeleri akademisyenlerimiz vasıtası ile öğrencilere aktarmış olacağız. Umuyorum ki, her iki projemizden de güzel sonuçlar alacağız. Dergimizin içeriğinde her iki projeyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Keyifle okuyacağınızı düşündüğüm dergimizde sizler ile paylaştığımız daha birçok önemli konumuz, ülke ve pazar analizlerimiz bulunuyor. Milli Mücadelenin gizli kahramanları olan Türk Kadınlarının hikayeleri ve Unimak Makine Satış Müdürü Duygu Coşkun ile kadınların iş hayatı üzerine yaptığımız özel röportajımızı okuyabilirsiniz. Alternatif pazar olarak sizi; Avusturya’ya, dünya turu kapsamında ise Avustralya’ya götürüyoruz. Gezi bölümümüzde ise rüzgarın destanlar fısıldadığı şehir olan Çanakkale’nin hem turizmini hem de tarihini işledik. Bu vesile ile, savunan orduların taarruz edenleri yenilgiye uğratmış olduğu tek örnek olan Çanakkale Savaşları Şehitlerimizi ve bu zaferlerin bize hediye ettiği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum.
 
Son olarak, yakın zamanda ebediyete uğurladığımız; Makine İmalatçıları Birliği (MİB) kurucularından ve genel sekreterlerinden olan, birlikte çalışma şerefine erişmiş olduğum değerli büyüğüm Sayın Arslan Sanır’ın yakınları ile MİB camiasına başsağlığı dileklerimi iletmek isterim.
 
Saygılarımla.
Arif Onur KAÇAK
Genel Sekreter

Sosyal Medyada Paylaşın