AİMSAD Mesajı

AİMSAD Mesajı

Değerli Sektör Paydaşları,

Yazıma başlamadan önce vatanımızın birlik, beraberlik ve bütünlüğü için canlarını ortaya koyan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum.

Sizlere kısa zaman önce aldığımız mutlu haberi vermek isterim. Gerek AİMSAD’ın gerekse REED TÜYAP’ın uzun uğraşları sonucunda Ticaret Bakanlığı Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’nı destek kapsamına aldı. Buna göre, Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’na katılım sağlayan üreticiler yer kirası ve stand dekorasyon masrafları için 30 bin TL’ye kadar destek alabilecekler. İthalat ya da ticaret yapan firmalar ise KOSGEB Genel Destek Programı çerçevesinde yurtiçi fuar katılımı desteğinden faydalanabilecekler. Ağaç İşleme Makinesi Fuarı için KOSGEB 12 bin TL’ye kadar destek ödemesi yapmaktadır.


Diğer bir gelişme ise 2020 yılı Xylexpo Fuarı için organizatör firmayla anlaşmamızı yaptık. Böylelikle AİMSAD, 2020 Xylexpo Fuarı’nın Türkiye temsilcisi oldu. Bu fuarın yanı sıra farklı fuarlar için de girişimlerimiz devam ediyor.
Üyelerimizle buluşma toplantılarımız sürüyor. Yakın zamanda Bursa’da bir toplantımızı gerçekleştirdik. Ağustos ayında Ankara, eylül ayında İzmir ve ekim ayında İstanbul’daki üyelerimiz ile bir araya gelerek gerek derneğimizin çalışmaları gerekse yeni projelerimiz üzerine görüş alışverişinde bulunacağız.


AİMSAD olarak, çeşitli kuruluşlarla üyelerimize özel avantajlar sunmak için anlaşmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, ilk olarak Türkiye çapında birçok oteli bulunan ACCOR Grubu ile üyelerimize indirimli konaklama imkanı sağladık. CE Belgelendirme ve ekipmanların periyodik kontrolü ile ilgili olarak ise konusunda uzman INSPECCO firması ile anlaşarak, yine üyelerimize ciddi oranda indirim elde ettik. Ayrıca, kurumsal e-posta ve toplu e-posta gönderimi konusunda da Pusula İletişim firması ile anlaşma gerçekleştirdik. İşbirliklerine yönelik çalışmalarımıza araç kiralama, kargo gönderimi gibi hizmetlerle devam etmek amacındayız.
Son cümlelerime geçmeden önce sizlere sektörümüzün 2018 yılı 5 aylık istatistikleri hakkında bilgi vermek istiyorum.


2018 yılı ilk 5 ayını bir önceki aynı dönemiyle kıyasladığımızda; ihracatımız yüzde 12,6 artarak 40 milyon dolar, ithalatımız yüzde 46 artarak 35 milyon dolar, üretimimiz yüzde 21 artarak 109 milyon dolar ve yurtiçi satışımız yüzde 33 artarak 104 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 2 yıldır cari açık vermeyen sektörümüzün, ilk 5 aylık verilere göre 5 milyon dolar ticaret dengesi fazlalığı bulunuyor. Umuyorum ki 2018 yılını da cari açık vermeden tamamlayacağız.


Saygılarımla

Sosyal Medyada Paylaşın