Ankara'da Bakanlık Ziyaretleri

Ankara'da Bakanlık Ziyaretleri

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), 4 Haziran 2015 tarihinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T.C. Ekonomi Bakanlığı’nda muhtelif görüşmeler gerçekleştirdi.

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri EROL, Yönetim Kurulu Üyesi Faruk ÜNVER, AİMSAD Üye firmalarından ABM Makine San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cansev KEŞOĞLU, AİMSAD Genel Sekreteri Gamze TAŞPOLAT ALTINYAY ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur KAÇAK’tan oluşan AİMSAD Heyeti’nin Ankara’daki ilk durağı; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürlüğü oldu.

 

AİMSAD, Sanayi Genel Müdürlüğü Sektörler I Dairesi Başkanı Zühtü BAKIR’ı Ziyaret Etti

 

4 Haziran 2015, Perşembe günü sabah saatlerinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda ilk olarak Sektörler I Daire Başkanı Zühtü BAKIR’ı ziyaret eden AİMSAD temsilcileri; BAKIR’a öncelikle ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörü hakkında bilgiler verdi. Bunu takiben, AİMSAD, üyeleri ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler de aktaran AİMSAD Heyeti üyeleri, Dernek olarak gerek makine sektörü gerekse ağaç ürünleri ve mobilya sektörleri ile ilgili üzerlerine düşen her türlü vazifeyi yerine getirmekten büyük onur duyacaklarını bildirdi.

Bu bağlamda, Sektörler Daire Başkanı’na Dernek ve üye firmalarının iştigal alanına giren tüm çalışma grubu ve komitelerde yer alma yönünde talepte de bulunan AİMSAD Heyeti; Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) ve ilgili Alt Çalışma Grupları, Türkiye Sanayi ve Makine Sektörü Strateji Belgeleri Yönlendirme Kurulları başta olmak üzere, Bakanlık uhdesinde yürütülen tüm sektörel çalışmalara katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Bu kapsam içerisinde, AİMSAD üyelerine yönelik olarak Bakanlık ile ilgili muhtelif bilgilendirme seminerleri düzenlenebileceği de görüşülürken, AİMSAD temsilcileri ayrıca Sektörler I Daire Başkanı Zühtü BAKIR’dan Bakanlık tarafından özel sektör firmalarına sunulan araştırma geliştirme (AR-GE) faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik “AR-GE Merkezleri Desteği” hakkında bilgiler de aldı. Görüşme, karşılıklı iyi niyet temennileri, günün anısına hazırlanan plaketin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

Müsteşar Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, AİMSAD Heyeti’ni Makamında Kabul Etti

AİMSAD Heyeti’nin bir sonraki uğrak noktası; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Ramazan YILDIRIM oldu. YILDIRIM’ı makamında ziyaret eden AİMSAD temsilcileri, Müsteşar Yardımcısı ile de ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörüne, AİMSAD, üyeleri ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktardı.

Bu kapsam içerisinde, sohbet esnasında gündeme gelmesi üzerine “Ağaç İşleme Sektörü ve Yan Sanayisi”ne özel bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) üzerinde de görüşüldü; sektörün beklentileri ve ihtiyaçları dile getirildi. Konuya oldukça ılımlı yaklaşan Müsteşar Yardımcısı, AİMSAD üye firmalarının konuya ilgilisi somut halde ortaya koyan bir çalışma yapılarak Bakanlık ile paylaşılır ise bu konuda sanayicilere yardımcı ve destek olunmasının başlıca görevleri arasında yer aldığını bildirdi. Ramazan YILDIRIM ayrıca, OSB bölgeleri belirlenirken tarım arazisi olmamasına, fay hatlarına denk gelmemesine, Tuzla gibi aşırı talep olan ve ancak yerleşim bölgesi yapısı itibariyle konum olarak OSB kurulumu için çok da uygun olmayabilecek tercih edilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini belirtirken; Bursa, Bolu, Bilecik ve yakın çevrelerinin; Ankara bölgesindeki alt yapısı hazır veya tamamlanmış olan bazı yeni OSB oluşumlarının da değerlendirilebileceği önerisini getirdi.

AİMSAD Yetkileri, Müsteşar Yardımcısı YILDIRIM’a kendilerini kabullerinden ve faydalı yönlendirmelerinden ötürü teşekkür ederek; bir sonraki ziyaretlerini gerekli çalışmaları da tamamlandıktan sonra gerçekleştireceklerini bildirdi. Müsteşar Yardımcısı YILDIRIM’ın 10 – 14 Ekim 2015 tarihlerinde TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 28. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı’na da davet edildiği görüşmede fuar açılışının; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılmasından da büyük onur duyulacağı ifade edildi. Görüşme, karşılıklı iyi niyet temennilerinin sunulması, günün anısına hazırlanan plaketin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

AİMSAD, T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat ve İhracat Genel Müdürlükleri ile Görüştü

AİMSAD Heyeti’nin Ankara temaslarındaki üçüncü durağı; T.C. Ekonomi Bakanlığı, İthalat Genel Müdürlüğü oldu. İthalat Daire Başkanı Mehmet Esabil YURDAKUL ve İthalat Makine Şubesi Müdürü Akif GÖK ile görüşen AİMSAD Heyeti, kendileri ile ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörü, AİMSAD, Dernek üyeleri ve faaliyetleri ile ilgili bilgiler paylaştı. Bu çerçevede, halihazırda 45 üyesi bulunan AİMSAD’ın imalatçı firma ağırlıklı bir dernek olduğu ve T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu birçok sektörel bilgiyi derleyerek Bakanlık çalışmalarına destek sağlayabileceği ifade edildi. Bu kapsamda AİMSAD’ın özellikle de “İkinci El Makine İthalatı” ile ilgili duyuru sistemine dahil edilmesi talep edilerek, ülkenin makine çöplüğüne dönmemesi için AİMSAD’ın da taşın altına koyma arzusunda olduğu bildirildi.

AİMSAD yetkilileri tarafından, tüm Bakanlık temsilcileri olduğu gibi, T.C. Ekonomi Bakanlığı, İthalat Genel Müdürlüğü yetkililerine de AİMSAD’ın misyon ve vizyonunu; kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini; kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarını; mevcut ve gelecek dönem projelerini; yurt içi ve yurt dışı temsil faaliyetlerini; sektörün genel ve istatistiki özelliklerini ortaya koyan “AİMSAD Tanıtım ve Faaliyet Raporu” takdim edildi. Görüşme, karşılıklı iyi niyet temennilerinin sunulması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

AİMSAD “UR-GE Projesi Tanışma Toplantısı” Gerçekleşti

AİMSAD Heyeti’nin Ankara’daki son ziyaret noktası; T.C. Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü oldu. AİMSAD’ın başvuruda bulunduğu, 15 üye firmayı ihracata yönelik olarak bir araya getiren Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında İhracat Genel Müdürlüğü, KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanı Ahmet CANLI ve İhracatı Geliştirme Uzmanı Ümit ATEŞAĞAOĞLU ile görüşüldü. Projelerin değerlendirme süreci öncesinde ilgili sivil toplum kuruluşlarını davet ederek kendileri ile tanışma ve proje yönetme kapabiliteleri hakkında görüş sahibi olma gayeleri bulunduğunu belirten Bakanlık yetkilerine AİMSAD, üyeleri ve faaliyetleri hakkında kısa bir sunum yapıldı ve “AİMSAD Tanıtım ve Faaliyet Raporu” takdim edildi. Toplantı, AİMSAD Heyeti tarafından İhracat Genel Müdürlüğü’ne iletilen, özellikle AR-GE, ÜR-GE ve yurt dışında ortak temsil ofisi açmaya yönelik destekler gibi sektörün ihtiyaç duyduğu temel destek kalemleri hakkındaki yapıcı öneriler ve karşılıklı iyi niyet temennileri ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın