Bilgi Merkezi

Dünyada ekonomilerin bel kemiğini oluşturan aile şirketlerinin sürdürülebilir olmasının anahtarı, kurumsallık, şeffaflık, aile anayasasına riayet ve geleceği bugünden planlamakta bulunuyor.

2019 yılı faaliyet raporu için tıklayınız.

Ağaç işleme makinecileri büyümede temkinli, dış pazarda cesur olacak

2018 yılı faaliyet raporu için tıklayınız.

Günümüzde artık sanayideki yüksek teknolojiye geçiş ve 4. Sanayi Devrimi, diğer sektörlerle yatay ilişki içinde olan ve stratejik önem taşıyan bilişim ve yazılım sektörlerine odaklı yatırım yapmayı kaçınılmaz kılıyor. CAD-tasarım ve CAM-üretim yazılımları kullanmadan büyük kapasitedeki firmaları yönetmek pek mümkün değilken, makine sektörünün de akıllı üretim yapabilmesi için yazılım programlarını uygulaması bir zorunluluk halini aldı. Önümüzdeki süreçte yazılıma ve bunu kullanacak personele yatırım yapan firmaların öne geçeceğini, yatırım yapmayanların ise geride kalıp belki de kapanacağını söyleyen yetkililer, “Daha az personel ile daha az fire, daha az süre ile daha fazla iş yapabilmek için tasarımdan üretime tüm sürecinizi yazılımla kontrol edin” tavsiyesinde bulunuyor.

2014-2017 yılları faaliyet raporu için tıklayınız.

İmalat sanayisi içinde en çok yangın riski altındaki faaliyet alanlarının başında, hammadde ve atığı MDF, sunta, talaş gibi ahşap ve türevlerinden oluşan mobilya ve ağaç işleme makineleri sektörü geliyor. İhracatın ve sektördeki profesyonel yatırımların artmasıyla birlikte son yıllarda yangın tedbiri alma konusunda Türkiye’deki bilinç yükselse de hâlâ Avrupa seviyesine ulaşılmış değil. Geleceğini riske atmak istemeyen, ihracat ve büyüme ile ilgili hedeflerini artıran firmaların mutlaka tedbir almasını gerektiren yangına karşı uzmanlar uyarıyor; “Tesisinizdeki yangın risklerini iyi belirleyin ve ona göre tedbirler alın. Riskin gerçekleşmesini beklemeyin, her zaman yangın oluşacakmış bilinciyle üretim yapın. Bu sektöre yönelik eğitimli ehil kişilerden danışmanlık hizmeti alın. Personelinize yangın eğitimi verin, yönetmelikleri iyi inceleyin.”

Türk makine imalatçılarını, yenilikçi dünyada rekabet edecek ürün ve hizmeti üretip satmak için ulusal ve uluslararası alanda pek çok destek ve hibe bekliyor. Türkiye’de ilk kez üretilecek bir ürünün Ar-Ge’sinden geliştirilip pazara sunulmasına, teknoloji ve istihdam yatırımlarından tanıtım faaliyetlerine kadarki birçok aşama için Türk makine sektörüne verilen devlet ve AB destekleri, firmalara rekabet güçlerini artırmaları için bir fırsat, geleceğe yatırım yapmaları için ise en kolay formülü sunuyor.

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, ağaç işleme makine sektörünün 2017 yılında ihracatını yüzde 20 arttırdığını ve ithalatını da son 5 yılda yüzde 50’ye yakın azalttığını belirterek, “İhracatının ithalatını aştığı sektör olarak en tepede yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Yüzyıllardır her türlü medeniyette ve coğrafyada inşaat sektöründe kullanılmış olan ahşap, şimdi tekrar eski gücünü kanıtlama çabasında.

Ahşap görünümlü olması ve ahşap hissi yaratmasına rağmen su, rutubet, sıcak ve soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılık özelliğine sahip olan ahşap kompozit ürünler, dünyadaki gelişimine paralel olarak son yıllarda Türkiye’de de özellikle açık alanlarda ve ıslak zeminlerde kullanılan alternatif bir malzeme haline gelmeye başladı.

Türkiye’de orman endüstrisi, imalat sanayi içinde otomotiv ve kimya gibi bazı sektörlerden sonra ileri teknoloji ve işletmecilik uygulamalarının yakalandığı alanlardan biri olarak gelişimini sürdürüyor.

Dünya sürekli evrim geçiriyor. Bu döngü içinde dünyayı bekleyen yeni dönemin ana motorunu ise endüstriyel otomasyon, robotik ve yapay zeka teknolojileri gibi yüksek katma değere sahip ileri teknoloji alanları ve akıllı sistemler oluşturuyor. 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefine odaklanan Türkiye için de otomasyon ve robot kullanımı artık bir gereklilik haline dönüşmeye başladı. Türkiye’nin geleceğin güçlü sanayi ülkelerinden birisi olması; üretim sistemlerinin değişmesine, akıllı makinelerin artmasına, eğitim sisteminin revize edilmesine ve vasıflı eleman sayısının artmasına bağlı…

Yaklaşık 80 milyon hektar yüzölçümüyle zengin bir ağaç çeşitliliğine sahip olan Türkiye’deki ormanlar, ülke genel alanının yüzde 28,6’sını oluşturarak 22,3 milyon hektara ulaştı.

Uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve yüzeyler üzerine koruyucu tabaka meydana getiren bir malzeme olan boyalar, nitelikleri birbirinden çok farklı birçok kimyasal maddenin karışımından oluşuyor. Mobilya sektöründe ürünün tercih edilmesini direkt etkileyen en önemli işlem olan boya, mobilyaya estetik açıdan olmasının yanı sıra koruyucu özelliği ile de değer katıyor.