AİMSAD 3 yıl daha EUMABOIS yönetim kurulunda
AİMSAD 3 yıl daha EUMABOIS yönetim kurulunda

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, ağaç işleme makineleri sektörünün en büyük çatı meslek örgütü Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildi.

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), 2014 yılı Ekim ayı sonunda üye olduğu ve sektörün en büyük çatı meslek örgütü olan Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun da (EUMABOIS) yönetim kurulu üyesi olarak devam etme başarısını gösterdi. AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, EUMABOIS yönetim kurulu üyeliği görevini 3 yıl boyunca sürdürmeye devam edecek.

Avrupa’daki ağaç işleme makineleri sektörüne yönelik faaliyet gösteren 13 ülke derneği ile 2 firmayı bünyesinde bulunduran EUMABOIS, genel kurul toplantısını, 1 Kasım 2019 tarihinde Brno şehrinde gerçekleştirdi. Toplantıya Türkiye ağaç işleme makineleri sektörünü temsilen katılan AİMSAD, sunulan yeni yönetim kurulu listesinin, üyelerin oybirliği ile kabul edilmesi sonucunda yeniden EUMABOIS yönetim kurulu üyesi oldu.

En güçlü 3’üncü temsil Türkiye’nin

EUMABOIS’in önceki döneminde çok sayıda faaliyet gerçekleştirildiğini ifade eden Erol, “AİMSAD olarak biz de aktif rol oynadık. Diğer ülkelerin tecrübelerinden istifade ederek, ülkemiz açısından uygun olanları örnek aldık. Ayrıca, Almanya ve İtalya’dan sonra en güçlü temsil ülkemize ait. Bunu geçtiğimiz 3 yıl içerisinde çok net bir şekilde gördüm. Önümüzdeki 3 yıl boyunca ise, yeni projelere de katılım sağlayarak AİMSAD’ın daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum” dedi.

Çin en büyük mobilya üreticisi

Genel kurul toplantısında sektörle ilgili bilgi veren Jurgen Koppel, şu bilgileri paylaştı: “Çin en büyük mobilya üreticisi konumunda. Amerika, Almanya ve İtalya’nın toplam mobilya üretimi Çin’in üretim rakamlarına ulaşamıyor. Hindistan, Japonya ve Güney Kore, mobilya üretiminde güçlü bir ülke haline geldi. Polonya 3’üncü büyük mobilya üreticisi. Vietnam ve Malezya da göz ardı edilmemeli. Amerika’nın mobilya ve parke tedarikçileri Vietnam, Tayland, Malezya, Kanada ve Meksika. Ayrıca, Çin ile Amerika arasında yaşanan politik ve siyasi problemler nedeniyle Çinli üreticiler Güney Asya ülkelerine yaptırım yaparak, Amerika’ya bu şekilde ihracat gerçekleştiriyor. Polonya ise Avrupa tarafından sübvanse ediliyor.”

Jurgen Koppel’in ardından Almanya ve dünyadaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği (VDMA) uzmanı ise, toplam ağaç işleme makineleri sektörünün üretim tahmininin 15 milyar dolar olduğunu, Türkiye’nin ise yüzde 2 oranında bu rakamdan pay aldığını ifade etti.

1 Kasım 2019 tarihli genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu

Juergen Köppel (VDMA-Almanya) Başkan

Luigi De Vito (ACIMALL-İtalya) Başkan Yardımcısı

Samuel Hanni (HBT-İsviçre) Yönetim Kurulu Üyesi

Wolfgang Rohner (FMMI-Avusturya) Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Sabri Erol (AİMSAD-Türkiye) Yönetim Kurulu Üyesi