19 milyar dolarlık potansiyele sahip pazar: Kanada
19 milyar dolarlık potansiyele sahip pazar: Kanada

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Kanada, mobilya endüstrisinin de güçlü oyuncularından biri.  Global mobilya endüstrisindeki, en büyük 10 mobilya üreticisinden biri olan Kanada’nın, 2024 yılında mobilya pazarından 19,22 milyar dolarlık gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca Kanada mobilya pazarının 2024-2028 yılları arasında yıllık yüzde 5,23’lük bir büyüme oranı yaşayacağı da öngörülüyor.

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada, bugün serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleri ve yüksek yaşam standartları ile ABD’ye çok benziyor. II. Dünya Savaşı’ndan bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada’yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Enerji üretimi bakımından kendine yeterli olan Kanada’nın doğu kıyısında ve batıdaki üç eyaletinde zengin doğal gaz yatakları ve fazlaca diğer doğal kaynakları bulunuyor.

Global mobilya endüstrisindeki, en büyük 10 mobilya üreticisinden biri olan Kanada’nın, 2024 yılında mobilya pazarından 19,22 milyar dolarlık gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca Kanada mobilya pazarının 2024-2028 yılları arasında yıllık yüzde 5,23’lük bir büyüme oranı yaşayacağı öngörülüyor. Masif ahşap mobilya üretiminde uzmanlığa sahip olan Kanada’da; ağaç, mobilya üretiminde en yaygın kullanılan hammaddelerden biri ve mobilya üretiminde kullanılan malzemelerin yüzde 30’undan fazlasını oluşturuyor.

Ev dekorasyonu segmentinin 2024’te 5,24 milyar dolar pazar hacmine sahip olması bekleniyor

Tüketici odaklı bir mobilya pazarına sahip olan Kanada’da, yatak odası, oturma odası ve yemek odası mobilyalarına yönelik satışlar pastanın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sürdürülebilir ve çevre dostu mobilya seçeneklerine yönelik talepte önemli bir artışın yaşandığı Kanada mobilya pazarında en büyük segmenti ise 2024 yılında 5,24 milyar dolar pazar hacmine sahip olması beklenen ev dekorasyonu oluşturuyor. Kanada ev mobilyaları pazarının 2028 yılına kadar yüzde 3’lük bir yıllık birleşik büyüme kaydetmesi bekleniyor. Araştırmalar, kanalize üretim, dağıtım, satış süreci ve artan ev mobilyası talebi nedeniyle, Kanada’daki ev mobilyası pazarının tahmin dönemi boyunca heyecan verici bir büyüme göstereceğine dikkat çekiyor.

 Gayrimenkuldeki artış, mobilya sanayisindeki büyümeyi tetikliyor

Orta sınıfın kişi başına düşen gelirinin artması, gayrimenkul ve turizm gibi altyapı sektörlerindeki büyüme Kanada ev mobilyası pazarını da beraberinde güçlendiriyor. Ayrıca ülke, oyma ve özel ahşap mobilya üretimiyle de tanınıyor. Mobilya markaları, büyük şehirlerde yerel dağıtım bağlantıları ve bağımsız mağazalarla varlıklarını artırmak istiyor. Ayrıca çevrimiçi markalar bu segmentte bir niş oluşturduğundan, bu pazarın büyümesi cadde perakendeciliği ile sınırlı da kalmıyor.

 Montaja hazır mobilyalara olan talep gün geçtikçe artıyor

Üst düzey mobilyalara yönelik artan talep nedeniyle Kanadalılar, özellikle Toronto ve Montreal’deki tasarım merkezlerinde dayanıklılığa ve uzun ömürlü parçalara önem veriyorlar. Country oturma ve yemek odası mobilyalarında ağırlıklı olarak ahşap ürünler tercih ediliyor. Ayrıca, orta gelirli hanelerde montaja hazır (RTA) mobilyalara olan talep de gün geçtikçe artıyor. COVID-19 salgınının patlak vermesi nedeniyle sokağa çıkma yasakları sırasında daha fazla insanın evde kalması, tüm dünyada olduğu gibi Kanada’da “kendin yap” mobilya trendini artırdı.

 Daha büyük üretim kapasitesi inşa etmeye ve ölçek ekonomisine odaklanıyorlar

Parçalı bir yapıya sahip olan Kanada ev mobilya pazarı, çoğunlukla küçük veya orta ölçekli aile şirketlerinden oluşuyor. Kanada mobilya endüstrisi, Kanada’nın yüksek nakliye ve işçilik maliyetleri nedeniyle diğer ülkelerle rekabet etmekte zorlanıyor. Bununla birlikte, küresel rekabeti karşılamak için piyasa oyuncuları daha büyük üretim kapasitesi inşa etmeye ve ölçek ekonomilerine ulaşmaya odaklanıyorlar.

 Yıllar içinde Kanada mobilya endüstrisi

Kanada, dünya mobilya sektörünün lideri ABD ve sonrasında onu takip eden bir dizi Asya, Avrupa ve Güney Amerika ülkesinin ardından 2020 yılında kaydedilen 28 milyar dolarının üzerindeki geliriyle on birinci sırada yer aldı. Mobilya ve ilgili ürün imalatının gayrisafi yurt içi hasılası 2021 yılının mart ayında 4,3 milyar Kanada dolarının üzerine çıktı. Ayrıca mobilya imalatı, üretim zinciri boyunca yaratılan çok sayıda istihdamla Kanada ekonomisinin büyük bir parçasını oluşturuyor. Ontario’da 1.507 mobilya üretim tesisi bulunuyor. Kanada’da perakende mobilya satışları arttıkça, mobilya ve demirbaşların aylık ihracat değeri de dalgalanıyor. Nisan 2020’de Kanada, son yıllarda kaydedilen en düşük değer olan yaklaşık 290 milyon Kanada doları değerinde mobilya ihraç etti. Ancak ihracattaki bu düşüş uzun sürmedi ve 2021 itibariyle ihracat değeri aylık 500 milyon Kanada doları ve üzeri seviyelere yükseldi. Koronavirüse rağmen, Kanada’daki mobilya ve ev mobilyası mağazalarının gelirleri de bir bütün olarak istikrarlı bir büyüme gösterdi ve perakende satışlar yıldan yıla artarak 2019’da yaklaşık 19 milyar Kanada dolarına ulaştı.