AİMSAD, EUMABOIS Genel Kuruluna katılım sağladı
AİMSAD, EUMABOIS Genel Kuruluna katılım sağladı

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş ve Genel Sekreter Arif Onur Kaçak, Avrupa ağaç işleme makineleri üreticilerinin çatı kuruluşu olan Avrupa Ağaç İşleme Makinesi Üreticileri Federasyonu’nun (EUMABOIS) İtalya’da gerçekleşen yıllık genel kurul toplantısına katılım sağlayarak, Türk ağaç işleme makine sektörünün mevcut durumunu ve gelecek hedeflerini paylaştılar.

EUMABOIS Yıllık Genel Kurul Toplantısı bu yıl İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlendi. Toplantıya geçtiğimiz yıl EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen, AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş ve Dernek Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak katılım sağladılar. Sektöre ilişkin verilerin paylaşıldığı toplantıda, standardizasyon, ticari marka tescili, finansal performans gibi konular masaya yatırılarak, uzmanlar tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Toplantıda Türk ağaç işleme makine sektörüne ve sektörünün en büyük buluşma noktası WoodTech Fuarı’na ilişkin bir sunum gerçekleştiren AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, sektöre ilişkin ticaret verilerini paylaştı. Sektörün uzun yıllardır ihracat rekoruna imza attığına değinen Kaçak, Avrasya bölgesine doğru yükselen bir talep olduğuna, bu doğrultuda WoodTech Fuarı’nın bu talebi karşılamada önemli bir rol oynadığına işaret etti.

2023 yılının ilk 5 ayında Türk ağaç işleme makine sektörünün 60 milyon dolarlık ihracata imza attığını hatırlatan Kaçak, yılı 160-170 milyon dolarlık bir ihracat rakamıyla kapatmayı hedeflediklerini belirtti. Geleceğe yönelik sektörün gereksinimlerinden de söz eden Kaçak, uluslararası fuar katılımları için daha iyi teşvik politikalarına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

“Sektör olarak ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunuyoruz”

AİMSAD’ın gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında sürdürdüğü başarılı çalışmaları da hatırlan Genel Sekreter Kaçak; “Ağaç işleme makineleri sektörü olarak ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunuyoruz. AİMSAD olarak sektörümüzün gelişmesi, büyümesi ve sektörde kendine çok daha iyi bir yer edinmesi için büyük emek gösteriyoruz. Ticaret rakamlarımız da bu başarımızın en önemli kanıtı durumundadır. AİMSAD olarak 2023 yılını 115 üye ile kapatıyoruz. Önümüzdeki sene 12-16 Ekim 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan WoodTech Fuarı’nı AİMSAD olarak içerik ve sektörel kümelenme açısından destekliyoruz. 10 yıldır tüm bu süreçleri yönetirken iç piyasa dinamiklerini de en doğru şekilde izliyor ve analiz ediyoruz. Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi ve buna ait eylem planlarının hazırlanmasında da aktif rol alıyoruz” diye konuştu.