“Hep beraber bu sektörü çok daha iyi yerlere getireceğiz”
“Hep beraber bu sektörü çok daha iyi yerlere getireceğiz”

Nisan ayında gerçekleştirilen AİMSAD 3. Olağan Genel Toplantısı’nda oybirliğiyle yönetim kurulu başkanlığına seçilen İsmet Toktaş, hem yeni dönemde hayata geçirilecek projeler ile ilgili açıklamalarda bulundu hem de sektör paydaşlarına birlik mesajı verdi.

 

Gelecek üç yılda yapılması planlanan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi veren AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş; “Bu üç yıllık yeni dönemde önceliğimiz ve artıracağımız en önemli husus iletişim. Hedefimiz 66 üyenin 66’sına da ulaşabilmek. Her üyenin fikrinin yönetim kuruluna gelmesi hedeflerimize bizi daha hızlı bir şekilde götürecek. Tüm üyelerimizin katkılarını, her türlü fikir ve önerilerini bekliyorum. Hep beraber bu sektörü çok daha iyi yerlere getireceğiz” dedi.

İsmet Toktaş; “AİMSAD’ın başkanlık görevini devralmak benim için çok değerli. AİMSAD sektörün ortak hareket etmesi, sektörün problemlerinin yetkili mercilere ulaştırılması ve diğer sektörler ile iş birliği yapılması noktalarında sektöre ve tüm paydaşlara önemli katkılar sunuyor. Sektörün ihtiyaçlarını bilen ve bu doğrultuda köprü görevini üstelenen AİMSAD, üye sayısını her geçen gün artırıyor. Bu bağlamda AİMSAD’ın yakın zamanda Avrupa’daki muadilleri gibi Türk ahşap işleme makineleri sektörünün sesi ve vizyonu olacağına inancım tam. Yönetim kurulunda görev alan arkadaşlarımızla birlikte, yeni dönemde de sektörümüz için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Hızımızı artıracağız”

Bilindiği üzere yaklaşık yedi yıldır AİMSAD Yönetim Kurulu’nda görev alıyorum. Yeni yönetim kadromuz incelendiğinde çok büyük bir değişiklik olmadığını, aramıza genç arkadaşların katıldığını görebilirsiniz. Bu nedenle başkanlık yapacağım dönemde, yapacağımız hizmetler aynı paralelde devam edecek. Sadece hızımızı biraz daha artıracağız. Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi sebebiyle hayata geçirmeyi düşündüğümüz faaliyetlerimizde sarkmalar yaşandı ama yeni dönemde bunları hayata geçirmeye çalışacağız” dedi.

 

“Temennimiz bütün üyelerimizin menfaatlerini korumak”

AİM sektörünün hala hak ettiği noktaya gelmediğini ifade eden Toktaş; “İleriki dönemde sektörümüzün sorunlarının hepsini çözüme ulaştırmaya çalışacağız. İletişimimizi artıracak, birbirimizi çok daha iyi tanımamıza vesile olacak toplantı ve organizasyonların daha fazla yapılmasını öngörüyoruz. Kendi dönemim için bunu taahhüt ediyorum. Her üyenin fikrinin yönetim kuruluna gelmesi hedeflerimize bizi daha hızlı bir şekilde götürecek. Temennimiz bu dönemde de bütün üyelerimizin menfaatlerini koruyarak çok güzel işlere imza atmak. Tüm üyelerimizin katkılarını, her türlü fikir ve önerilerini bekliyorum. Hep beraber bu sektörü çok daha iyi yerlere getireceğiz” diye konuştu.

 

“Hedefimiz WoodTech Fuarını gerçekleştirmek”

Ekim ayında yapılması planlanan WoodTech Fuarı ile ilgili bilgi veren Toktaş; “Geçtiğimiz yıl pandemi koşullarında fuarımızı gerçekleştirdik. Geçen yıl fuar katılımcılarıyla yaptığımız görüşmeler sonucu başarılı bir fuara imza attığımız açık bir şekilde ortada. Katılımcı sayısının az ama ilgili kişiler tarafından oluşmuş olması tüm katılımcıları memnun etmişti. Geçen seneki fuar bize önemli olanın katılımcı sayısından ziyade katılımcıların niteliği olduğunu da kanıtladı. Bu sene de hedefimiz fuarı gerekli önlemler dikkate alınarak organize etmek. Ancak içinde bulunduğumuz sebeplerden dolayı şartlar çok çabuk değişebiliyor. AİMSAD olarak süreci takip edip, nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz. Pandemi şartları bize ne gösterecek bekleyip göreceğiz” dedi.

AİMSAD tarafından hazırlanan sektör raporlarının, yol haritası niteliğinde olduğunun da altını çizen İsmet Toktaş; “2014 yılından bu yana her yıl sektörel istatistikler dernek internet sitesinde yayımlanıyor. Genel sekreterlik tarafından 2017 yılında 76 sayfadan oluşan ve 2018 yılında 93 sayfadan oluşan genel ekonomik veriler ve sektörel bilgileri içeren detaylı bir rapor hazırlandı ve bu rapor sektör tarafından oldukça beğeni topladı. Daha sonra ise, 2019 ve 2020 yıllarında bu raporları profesyonel destek alarak daha da detaylandırdık ve basılı hale getirdik. Ayrıca, aylık ve üç aylık dönemler halinde de özet sektör istatistikleri üyelerimizle paylaşmaya devam ediyoruz” dedi.

 

“Pandemiye rağmen önemli başarılara imza attık”

AİM sektörünün pandemi dönemine rağmen önemli ticari başarılara imza attığını belirten İsmet Toktaş; “2021’in ilk çeyreğinde makine ihracatı 5,4 milyar dolar oldu. Bununla beraber yılın ilk çeyreğinde makine üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttı. Yurt içi satışlarında da yine ilk üç ayda yüzde 25 oranında artış yaşandı. Bu rakamlar gösteriyor ki, tüm bu zorlu şartlara rağmen tüm sektör paydaşları olarak ülke ekonomisine katma değer sağlamaya, azimle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Şunu da unutmamak gerekir ki; yerli üretim makinelerimiz Çin’e göre çok daha kaliteli, Avrupa’ya göre de daha uygun fiyatlı olduğu için tercih sebebi oluyor. Özellikle lokasyon avantajı, işçilik maliyetlerinin düşük olması, hammaddeye kolay ulaşım gibi avantajlarımız bulunuyor” diye konuştu.

Pandemi sürecinin tüm sektörleri etkilediği gibi AİM sektörünü de beklenmedik bir şekilde etkilediğini ifade eden AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Toktaş; “Pandeminin başlangıcından bu yana hükümet farklı teşvik ve destek programları açıkladı. Bu teşvikler hepimizin rahat bir nefes almasın, ekonomik faaliyetlerini daha güvenli bir ortamda sürdürebilmesine destek oldu. Önümüzdeki dönemde de istihdamın desteklenmesi, üretimin ve makine yatırımlarının artması için yeni destek programları ve teşvikler oluşturulabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Komite çalışmalarımıza büyük bir özveriyle devam edeceğiz”

“Tüm yönetim ve üyelerimiz olarak sorumluluğumuzun farkındayız” diyen İsmet Toktaş, AİMSAD Komite çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi; “AİMSAD kurulduğu günden bu yana komite çalışmalarına büyük önem verdi. Önümüzdeki üç yıllık dönemde de komite çalışmalarımıza aynı şekilde büyük bir özveriyle devam edeceğiz. Ancak, komite başkanları ile ilgili bir tüzük değişikliğine gittik ve komite başkanlarını yönetim kurulunun belirlemesi yönünde karar aldık. Bu değişiklikle amacımız komite başkanları ile yönetim kurulu arasındaki iletişim bağını güçlendirmek. Bununla beraber yeni dönemde her üç ayda bir komite başkanlarının da katılacağı genişletilmiş yönetim kurulu toplantıları gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarda, komite başkanları birinci ağızdan yönetim kuruluna, aldığı görevleri, yaptığı çalışmaları ve taleplerini iletebilecek. Geçtiğimiz haftalarda, komitelerimiz ilk toplantılarını gerçekleştirerek yıl içinde hayata geçirecekleri projeleri ile ilgili yol haritaları belirledi. Komitelerimizin belirlediği sosyal sorumluluk çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de hayata geçireceğiz. Bununla beraber, üyelerimize artı değer katacağını düşündüğümüz yeni iş birliklerini de hayata geçireceğiz. Dergimizin, tüm sektör tarafından dikkatle takip edildiğini de biliyoruz. Her sayımızda birbirinden farklı kapak dosyaları hazırlayıp, okuyucularımıza sunuyoruz. Hem içerik hem de reklam anlamında AİMSAD Dergisi’ne destek veren herkese teşekkür etmek isterim. Basın-Yayın Komitemizin aldığı kararlar doğrultusunda, içeriklerimizde yeniliğe gittiğimiz, kadromuzu güçlendirdiğimiz bir süreci de başlattık. Yeni sayılarımız da bu çalışmaları okuyucularımızın beğenisine sunacağız.”