Koronavirüse rağmen dış ticaret fazlası veren sektör
Koronavirüse rağmen dış ticaret fazlası veren sektör

AİMSAD, üyelerinden elde ettiği veriler doğrultusunda kamuoyuna sunduğu raporlarına devam ediyor. 2020’nin ilk 7 ayında sektörde üretim yüzde 4 azalarak 122 milyon dolara, ihracat yüzde 8 azalarak 52 milyon dolara ve ithalat yüzde 11 azalarak 22 milyon dolara geriledi.

AİMSAD, sektöre dair analizleri, üyelerinden elde ettiği veriler doğrultusunda oluşturmaya ve sektöre ışık tutmaya devam ediyor. Bu yıl itibariyle başlayan ve sektörün üretim, ihracat-ithalat, dış ticaret, yurt içi satış verilerine içeren raporun ilk 7 aylık verilerine göre pandeminin etkileri azalarak da olsa sürüyor.

AİMSAD üyelerinden alınan bilgiler doğrultusunda derlenen üretim verilerine bakıldığında, 2020 yılı ilk 7 ayında üretimin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 oranında azalarak 122 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 2020 yılı ilk 7 ayında ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 8 azalarak 52 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 11 azalarak 22 milyon dolar seviyesine geriledi. 2020 yılı ilk 7 ayında yurtiçi satış, bir önceki yıla göre yüzde 3 azalarak 91 milyon dolar oldu.

 

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 234

Sektörün son 4 yıldır verdiği dış ticaret fazlası ise, bu dönemde de devam ediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019’un ilk 7 ayında yüzde 226 iken, 2020’nin ilk 7 ayında yüzde 234’e ulaştı. Detaya bakıldığında, işleme merkezleri makinelerinin ihracatında yüzde 11,8 oranında artış yaşandı. En sert düşüş ise yüzde 50,5 ile bükme veya birleştirme makinelerinde gerçekleşti. İhracatta en büyük payı ise yüzde 32 ile geçen ay olduğu gibi testere makineleri aldı. Onu yüzde 28 ile diğerleri diye sınıflandırılan ürün grubu takip etti.

Sektörün ilk 6 ayda en çok ihracat yaptığı ülkeler ise sırasıyla Özbekistan, Rusya, Cezayir, Irak, ve Romanya olurken, ithalat gerçekleştirilen ülkeler İtalya, Çin, Almanya, Avusturya, Yunanistan oldu.