Sektöre kısmi pandemi etkisi
Sektöre kısmi pandemi etkisi

AİMSAD’ın her ay yayınladığı rapora göre, sektörde pandeminin kısmi etkisiyle 2020’nin ilk 9 ayında üretim, bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 3 azalarak 155 milyon dolara, ihracat yüzde 7 azalarak 67 milyon dolara ve ithalat yüzde 2 azalarak 31 milyon dolara geriledi.

Ağaç işleme makineleri sektörünün öncü kuruluşu AİMSAD, sektöre dair analizleri, üyelerinden elde ettiği veriler doğrultusunda kamuoyuna sunmaya devam ediyor. 2020 itibariyle başlayan ve sektörün üretim, ihracat-ithalat, dış ticaret, yurt içi satış verilerine içeren raporun ilk 9 aylık verilerine göre sektör, pandeminin etkilerini az da olsa hissetmeye devam ediyor.

AİMSAD’ın üyelerinden aldığı bilgiler doğrultusunda oluşturulan üretim verilerine göre, 2020 yılının ilk 9 ayında üretim, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 azalarak 155 milyon dolar oldu. 2020 yılının ilk 9 ayında ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 7 azalarak 67 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ithalat, bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 31 milyon dolara ulaştı. 2020 yılı ilk 9 ayında yurtiçi satış, bir önceki yıla göre yüzde 1 artarak 120 milyon dolar oldu.

İhracatın ithalatı karşılama oranında düşüş

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yine yüksek olmakla birlikte, 2019’un ilk 9 ayında yüzde 239 iken, 2020’nin ilk 9 ayında kısmi bir düşüşle yüzde 217’ye geriledi. Ürün gruplarına bakıldığında, testere makinelerinin ihracatında yüzde 6,3 oranında artış yaşandı. En sert düşüş ise yüzde 45,4 ile bükme veya birleştirme makinelerinde gerçekleşti. İhracatta en büyük payı ise yüzde 33 ile yine testere makineleri aldı. Onu yüzde 28 ile diğerleri diye sınıflandırılan ürün grubu takip etti. İthalatta ise diğerleri sınıfındaki ürün grupları yüzde 20, testere makineleri yüzde 19 ile ilk sıralarda yer aldı. Sektörün 2020’nin ilk 9 ayında en çok ihracat yaptığı ülkeler ise sırasıyla Irak, Özbekistan, Rusya, Cezayir ve Romanya olurken, en çok ithalat gerçekleştirilen ülkeler yine sırasıyla İtalya, Almanya, Çin, Avusturya ve İsviçre Yunanistan oldu.