AİMSAD üyeleri yurtdışı portalı ile ihracat pazarlarını çeşitlendiriyor
AİMSAD üyeleri yurtdışı portalı ile ihracat pazarlarını çeşitlendiriyor

AİMSAD’ın üye firmalarının ürünlerini hedef pazarlara tanıtabilmesi için 2020 yılında hayata geçirdiği www.turkishwoodworkingmachinery.com portalı, üye firmalardan büyük beğeni topluyor. Farklı ülkelerden gelen makine talepleri, birçok AİMSAD üyesi firma tarafından satışa çevriliyor.

AİMSAD, hayata geçirdiği başarılı proje ve çalışmaları ile üye firmalarının hem ihracat oranlarının artmasına katkı sağlıyor hem de firmaların yeni ihracat pazarları bulmasına yardımcı oluyor. Bu kapsamda 2020 yılında yayına alınan www.turkishwoodworkingmachinery.com portalı ile üye firmalar makinelerini hedef pazarlarına kolay bir şekilde tanıtabiliyor, gelen makine taleplerini aktif satışa çevirebiliyorlar.

Tamamen İngilizce olan portalda AİMSAD üyesi tüm firmaların kendilerine ait online mağazası bulunuyor. Bu online mağazada firmaya ait tüm iletişim bilgilerine, firma ürün kataloglarına, ürünlerle ilgili tüm detaylara, hatta fotoğraf ve videolara erişim sağlanabiliyor. Portala giriş yapan ziyaretçiler, ilgilendikleri ürünlerle ilgili firmalarla kolay bir şekilde iletişime geçebiliyor, tüm sorularını konunun gerçek muhatabına yöneltebiliyor.

PORTALDAN SADECE AİMSAD ÜYESİ FİRMALAR YARARLANABİLİYOR

Sadece AİMSAD üyesi firmaların yararlanabildiği ve tamamen ücretsiz olan portal şimdiye kadar 50 binin üzerinde ziyaret aldı. Web sitesine ait veriler incelediğinde söz konusu ziyaretçi sayısının yüzde 88’inin yeni ziyaretçi olduğu görüldü. Özellikle Hindistan, ABD, Çin, Birleşik Krallık, İran, Mısır, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’dan ziyaret edilen portal üzerinden yılda yaklaşık 200’ün üzerinde makine talebi geliyor.

GELEN TALEPLERİN SATIŞA DÖNÜŞEBİLMESİ İÇİN SAYFALARIN GÜNCEL TUTULMASI ÇOK ÖNEMLİ

Türk ağaç işleme makine sektörünün sunduğu hizmet ve ürünlerin tanıtımı için çok önemli bir uygulama olan www.turkishwoodworkingmachinery.com portalına şimdiye kadar 40 farklı kategoride yaklaşık 500’e yakın ürün girişi yapıldı. Taleplerin artması ve gelen taleplerin satışa dönüşebilmesi için firmaların kendilerine ait online sayfalarda yer alan ürün ve iletişim bilgilerini güncel tutmaları, gelen taleplere hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaları büyük önem arz ediyor. Güncel tutulan sayfalara gelen makine taleplerinde aylık bazda yükseliş olduğu gözleniyor.

PORTALI ZİYARET EDENLERİN YÜZDE 65’İNİ ORGANİK ZİYARETÇİLER OLUŞTURUYOR

Platformun tanıtımına büyük önem veren AİMSAD, bu kapsamda katılım sağladığı yurt dışı fuar ve organizasyonlarda web sitesine yönelik çalışmalar sürdürüyor. Arzu eden firmaların ilave olarak banner reklam verebildiği portalda, reklamlardan elde edilen gelirler de sitenin Google ve sosyal medya tanıtımlarında kullanılıyor. Mobil cihazlar üzerinden de rahatlıkla erişim sağlanan portalı ziyaret edenlerin yüzde 65’ini organik ziyaretçiler oluşturdu. Yüzde 35’lik kısım ise Google reklamları vasıtasıyla siteyi ziyaret etti.

“Gelen taleplerin yüzde 15’ini satışa çevirdik”

As Metal Makine Teknik Müdürü Dr. Serkan Necipoğlu

As Metal olarak, derneğimiz tarafından 2020 yılında hayata geçirilen www.turkishwoodworkingmachinery.com portalına büyük önem veriyoruz. Şimdiye kadar gelen makine taleplerinin yüzde 15’ini satışa çevirdiğimizi söyleyebiliriz. Siteyi ziyaret edip, bizimle iletişime geçen firmaların büyük bir bölümü kaliteli, gerçekten makine ile ilgilenen ve ticaret yapmak isteyen kişilerden oluşuyor. Bize portal üzerinden genellikle Arap Bölgesi’nden ve Kuzey Afrika Bölgesi’nden makine talebi geliyor. Biz de gelen taleplere hızlı şekilde dönüş sağlamaya özen gösteriyoruz. Her ay muhakkak portal üzerinden birkaç tane mesaj geliyor. Özellikle son zamanlarda gelen taleplerde bir artış olduğunu da gözlemliyoruz.

“Hedef pazarlarımızdan talep alıyoruz”

Törk Makine İhracat Müdürü Ahmet Yirmibeş

www.turkishwoodworkingmachinery.com portalı üzerinden gelen taleplerin yüzde 15’lik bir dilimi satışa döndü. Makine talepleri bizim hedef pazarlarımızdan geldiği için açıkçası firma olarak çok memnunuz. Avrupa Bölgesi’nden; İngiltere ve İrlanda’dan, Ortadoğu’dan sık sık talep geliyor. Portalı ziyaret edip, bize ulaşan ziyaretçi kitlesinin yüzde 60’ının kaliteli, bizim sektörümüzle, makinelerle gerçekten ilgilenen kişilerden oluştuğunu söyleyebilirim. Portalı, Törk Makine olarak oldukça işlevsel ve faydalı buluyoruz. Ayrıca web sitesinin kullanımı da oldukça kolay.

“Genel olarak makineleri bilen ve ilgilenenler bizimle irtibata geçiyor”

Hasdem Makina Makine Mühendisi Didem Fatma Demir

www.turkishwoodworkingmachinery.com üzerinden gelen taleplerden firma olarak satışa çevirdiğimiz oldu. Ben sektörümüz adına bu portalın önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Genel olarak portal ile ilgili olumlu bir izlenimim var. Kafkaslardan, Balkanlardan, Arap taraflarından makinelerle ilgili mesajlar aldık, Kafkas Bölgesi’nden gelen talep zaten satış ile sonuçlandı. Genel olarak makineleri bilen ve ilgilenenler bizimle irtibata geçiyor çünkü sitede makinenin teknik özellikleri başta olmak üzere tüm bilgiler yer alıyor. Genelde fiyatı nedir? Termin süresi ne kadar? Daha ayrıntılı video gönderebilir misiniz? gibi çok spesifik sorular soruyorlar. Hepsi satışa geçmese de bizimle iletişime geçen kişiler direkt ciddi düşünerek iletişime geçiyor. Bakıcı değil de, evet ben bu makine ile ilgileniyorum fikriyle bize ulaşıyorlar.