AİMSAD Mesajı

AİMSAD Mesajı

Değerli Sektör Paydaşları,

2018 yılı tüm diğer sektörlerde olduğu gibi sektörümüz açısından da zor geçen bir yıl oldu. Ancak iç piyasada yaşanan daralma sebebiyle ihracata odaklanan sektörümüz 2018 yılını 100 milyon dolar ihracat, 55 milyon dolar ithalat rakamı ile tamamladı. Bu rakamla birlikte, sektörümüz 2013 yılındaki 95 milyon dolarlık ihracat rekorunu kırabildi. Yaşanan tüm olumsuz koşullara rağmen sektörümüz 3 yıldır cari açık vermeden ihracatını arttırmaya devam ediyor.

Zor koşullara rağmen 2018 yılında Irak, Cezayir ve Bulgaristan ihracatımızda ön plana çıkan ülkeler oldu. Cezayir’in yeni dönemde ihracatta ilk sıraya çıkacağını tahmin ediyoruz. Ağaç işleme sektörünün en çok ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya, İtalya ve Çin ilk üçte yer aldı. Aralık ayı içerisinde bazı Ağaç İşleme Makinelerinin Çin, Tayvan, Hindistan vb. ülkelerden ithalatına getirilen yüzde 11’lik ek vergi uygulaması ile Çin ve Tayvan gibi ülkelerin yeni dönemde listenin gerisinde kalacağını tahmin ediyoruz.

2019 yılı da zorlu bir yıl olacak. 2019 sektör olarak ihracata odaklanacağımız bir sene olacak. İç piyasalardaki durgunluğu da göz önüne alırsak, üreticilerimiz yeni pazarlar bularak ve yurtdışı fuarlara katılarak ihracatla hem ülkemizi hem de firmalarını kalkındırmaya devam edecekler. 2019 yılında ihracatımızın 120 milyon dolar, ithalatın ise 60 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. İçinde bulunduğumuz durum itibariyle ithal ürün satan firmalar da çevre ülkelere ihracat yapmaya başladı. Bu da ihracatımızda hızlı artışa neden olacak.

Sektörümüz 2019’da da üretmeye ve ihracat yapmaya devam edecek. 2 milyar dolar ağaç işleme makinesi ithalatıyla dünya ticaretinde söz sahibi olan ABD, Rusya, Vietnam ve Güney Afrika gibi ülkeler 2019’da yeni hedef pazarlarımız olacak.

AİMSAD olarak biz 2019’a yenilikle başladık, sektör için üretmeye, çalışmaya, sektörün sesi olmaya devam edeceğiz. Bu duygularla hepinize sağlıklı, huzurlu, başarılı, bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın