AİMSAD’dan sağlık siperi projesine destek
AİMSAD’dan sağlık siperi projesine destek

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), yeni tip koronavirüs mücadelesinde sahada etkin bir şekilde çalışan sağlık görevlileri için sagliksiperi.org adresi üzerinden topladığı desteklerle, ücretsiz olarak plastik siperlik üretiyor.

Kovid-19 pandemisi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi biçimde etkisini gösteriyor ve kalıcı izler bırakıyor. Bu süreçte, Türkiye’deki sağlık sektörü çalışanları, dünyaya örnek olacak nitelikte bir mücadeleyi yürütüyor. Plastik sanayicileri de sağlıkçılara destek olmak için bağışçıların yardımıyla plastik süperlik üreterek Sağlık Bakanlığı’na ücretsiz teslim ediyor.

Yeni tip koronavirüs salgınının Türkiye’de de etkisini göstermesiyle sağlık çalışanlarının yüz koruyucu sağlık siperi ihtiyacının arttığını fark eden Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Sağlık Siperi projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında destekçilerin katıklarıyla plastik siperler üreterek hastanelere ücretsiz olarak temin ediliyor. Yüzün korunmasını gerektiren her türlü ortamda kullanılabilen sağlık siperi, yüze virüs, bakteri gibi yabancı maddelerin sıçramasını engelleyerek burun, ağız ve gözler için tam koruma sağlıyor. Buğu tutmadığı için de kullanıcılara çok net bir görüş açısı sunuyor.

Sektör üretim tesislerini açtı

Türkiye plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaları tek bir çatı altında toplamak amacıyla 1969’da kurulan ve yaklaşık 500 üyesi bulunan PAGDER, yeni tip koronavirüs salgınına karşı, sağlık çalışanlarının virüse maruz kalma riskini en aza indirgemeyi hedefliyor.

Proje kapsamında üretilecek siperler tüm dünyada olduğu gibi plastik malzemelerden imal ediliyor. Üretim hızını arttırmak adına 3D printer yerine enjeksiyon ve termoform yöntemleri belirlendi. Projenin öncüleri olan plastik sektörü mensuplarının destekleriyle üretim kalıpları hızla tasarlandı ve işleme hazır hale getirildi.

Destekçilerin üretim için kendi tesislerini tahsis etmesi sayesinde üretim maliyetleri sadece hammadde ve enerji maliyetine indirildi.

Sadece Sağlık Bakanlığı için üretiliyor

PAGDER’in 10 bin adet sağlık siperi desteği ile başlattığı projeye kurumsal destek vermek için 0 (216) 629 29 14 numaralı telefonu aramak ya da pagder@pagder.org adresine e-posta göndermek yeterli oluyor. Bireysel olarak destek vermek için de 0 530 971 62 26 numaralı telefona ve yine pagder@pagder.org adresine başvurmak mümkün. Öncelikle sağlık çalışanlarının acil ihtiyaçlarının temin edilmesi amacıyla, ürünün satışı yapılmıyor. Üretilen tüm ürünler ihtiyaç duyulan sağlık kurumlarına iletilmek üzere Sağlık Bakanlığı’na ücretsiz gönderiliyor.

AİMSAD da projeye destekçi oldu

AİMSAD sektörü temsilen, projeye 11 bin 111 siperlik bağışında bulundu. Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, “Proje, içinde bulunduğumuz süreçte çok önemli ve anlamlı. Şu anda Kovid-19 mücadelesinde tüm sağlık çalışanlarımız, büyük bir özveriyle gecesini gündüzüne katarak, ailelerinden uzakta ve riskli bir ortamda işlerini yürütüyor. Böyle bir durumda onların işlerini güvenle yapmasını sağlamak da bizlerin görevi. PAGDER’e bu proje için teşekkür ederken, zaman içinde desteklerimizi devam ettirmek istediğimi ifade etmek isterim” diye konuştu. 

Proje hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve destek vermek için www.sagliksiperi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.