EUMABOIS’ten online toplantı
EUMABOIS’ten online toplantı

AİMSAD’ın da üyesi olduğu Avrupa Ağaç İşleme Makinesi Üreticileri Federasyonu (EUMABOIS) yıllık olağan genel kurulunu online olarak gerçekleştirdi ve Kovid-19’un dünya ve sektör üzerine etkileri masaya yatırıldı.

AİMSAD’ın da üyesi olduğu ve 15 ülke, 850 firmayı temsil eden Avrupa Ağaç İşleme Makinesi Üreticileri Federasyonu (EUMABOIS) yıllık olağan genel kurulu 18 Eylül 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol ve AİMSAD Genel Sekreter Arif Onur Kaçak’ın da katıldığı toplantının gündem maddelerini önceki genel kurul kararlarının onaylanması, Dünya ve Avrupa’daki sektörel gelişmeler, mali rapor, 2021 yılı bütçesi ve Eumabois bünyesinde gerçekleştirilen projeler oluşturdu.

Toplantı, Eumabois Başkanı Jürgen Köppel’in yaptığı konuşma ile başladı. Köppel, pandemi sürecinde global ekonominin 2020 yılı itibariyle yüzde 4,9 daralacağının tahmin edildiğini, Avrupa’da ise bu rakamın yüzde 10,2 olduğunu dile getirdi. Almanya ekonomisinin yüzde 7,8, Fransa’nın yüzde 12,5, İtalya ve İspanya’nın ise yüzde 12,8 daralacağının öngörüldüğünü ifade eden Jürgen Köppel, “Salgın sosyal ve hayatı iş hayatını etkiledi. Dolayısıyla dijitalleşmenin çok önemli olduğu bir döneme giriliyor ve firmaların bu süreçte dijitalleşme yatırımlarını arttırması gerekiyor” diye konuştu.

Köppel’in ardından VDMA’yı temsilen Dominik Wolfschuetz, bir rapor sunumu gerçekleştirdi. Sunumda Almanya’da gerçekleştirilen anket sonucu dikkat çekti. Yapılan ankette, katılanların  yüzde 28’i yıl sonunda cironun yüzde 20-30 oranında, yüzde 26’sı  yüzde 10-20 oranında, yüzde 16’sı ise yüzde 5-10 arası yıl sonu cirosunda düşüş yaşanacağını belirtmiş. 2021 yılı ciro beklentileri ile ilgili olarak ise küçük ve standart makine üreticilerinin yüzde 45’e kadar artış beklediğini ancak büyük ve teknolojik makine üreticilerinin ise  yüzde 10 düşüş yaşanacağını tahmin ettiklerini iletti.

Daha sonra 2020 yılı mali raporu ve 2021 yılı bütçesi sunuldu. Eumabois Sekreteri Dr. Maddelena Goi tarafından da Eumabois bünyesinde gerçekleştirilen OP UCA, EMTL ve MIP projeleri hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirilerek, projelerin son durumu hakkında bilgi verildi. Toplantı, Genel Kurul üyelerinin görüş ve önerilerin sunulmasıyla son buldu.