‘İhracat sayesinde ayakta duruyoruz’
‘İhracat sayesinde ayakta duruyoruz’

Özkar Makina Sanayi’nin patronu Zafer Özden, şu anda Türkiye’de iç pazarın verimli olmadığını söyleyerek, “Yurt dışı sayesinde ayakta durabiliyoruz. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz” dedi.

Ankara Siteler’de 2014 yılında kurulan ve kenar bantlama makinesi ile çizicili yatay daire makinesi üretimi gerçekleştiren Özkar Makina, ayda ortalama 20-30 makine üretiyor. Türkiye’nin her yerine satış yapan firmanın müşterileri ağırlıklı olarak İstanbul, Adana ve Hatay’dan. İç piyasadaki daralmayı son 1 yıldır hissettiklerini söyleyen Özkar Makina Sanayi’nin sahibi Zafer Özden, alt segmente hitap ettiklerini ve bu segmentte çok sayıda mobilyacının firmasını kapatmak zorunda kaldığını söyledi. 2019 yılında ihracat yapmaya başladıklarını ve bugün ihracatın üretim içindeki payının yüzde 40’a ulaştığını belirten Özden, yurt dışı sayesinde ayakta durduklarını belirtti.

Zafer Özden ile Özkar’ı, iç pazarı, ihracatı ve Türk makinelerinin kalitesini konuştuk…

Firmanızdan bahseder misiniz?

Özkar 2014 yılında kuruldu. Yatar daire makinesi üretimi ile başladık. Daha sonra çizicili yatay daire üretimine geçtik. 2017 yılında kenar bantlama yapmaya da başladık. Şu anda kenar bantlama makinesi ve çizicili yatay daire makinesi ile devam ediyoruz. Kenar bantlama PVC olarak geçiliyor. Çizicili yatay daire makinelerimizle de kesim yapılıyor.

Üretim tesisinizden ve üretim rakamlarınızdan bahseder misiniz? 

Üretim tesisimiz Ankara Siteler’de. Toplam üretim alanımız 600 metrekare. Tesisimizde 10 kişiyi istihdam ediyoruz.  Ayda 20-30 civarında makine üretiyoruz. Türkiye’nin her yerine satışımız var. İstanbul, Adana ve Hatay biraz daha ağırlıklı.

İhracatınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

İhracatımız var. Üretimimizde ihracatın payı yüzde 40 civarında. Başladığımız günden beri ihracat yapmıyoruz. Yeni başladık. 2019 yılından beri ihracat yapıyoruz. Ondan önce yüzde 10-20 arasındaydı bu oran. Şu anda Türkiye verimli değil. Yurt dışı sayesinde ayakta durabiliyoruz, işin gerçeği. İhracat olmasa, zor.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Filistin, Irak, Cezayir, Mısır. Genel olarak Ortadoğu bölgesine ihracat yapıyoruz. Ama ağırlıklı olarak Irak’a.

İç piyasadaki daralmayı ne zamandan beri hissediyorsunuz?

Son 1 yıldır hissediyoruz. 1 yılda iç pazar aşırı derecede daraldı. Bu daralmanın nedeni tamamen politika. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla kredilerin yükselmesi, işlerin durması tamamen bununla alakalı. Firmasını kapatan çok fazla mobilyacı var şu anda Türkiye’de. Biz alt kesime hitap ediyoruz, alt kesimlerde ciddi oranda kapatan var.

Ürettiğiniz makineleri Avrupa’daki muadilleriyle kıyaslarsanız ne söylersiniz?

Türk makinelerinin kalitesi arttı tabii. Avrupa bizden çok çok pahalı. Biz çok çok ucuzuz. İşçilik, Ar-Ge konularında Türkiye’nin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

AİMSAD’ın faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 yıldır AİMSAD’a üyeyiz. Bugüne dek AİMSAD’ın faaliyetlerine çok fazla katılamadık, ama inşallah bundan sonra katılacağız. Biz işin gerçeği AİMSAD’ın bize ne gibi bir faydası var, onu bile bilmiyoruz. Bunu AİMSAD’ı kötülemek için söylemiyorum, tamamen bizimle alakalı. Kısa bir süre önce bilgi aldım, çok ciddi faaliyetleri var. Bundan sonra tüm faaliyetlerine ve toplantılarına katılmayı düşünüyoruz.