Ağaç işleme makine sektörünün büyük aile buluşması WoodTech Fuarı 36. kez tüm sektörü bir araya getirdi
Ağaç işleme makine sektörünün büyük aile buluşması WoodTech Fuarı 36. kez tüm sektörü bir araya getirdi

Ağaç işleme makineleri sektörünün küresel buluşma noktası olan WoodTech Fuarı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not olarak başarısını bir kez daha kanıtladı.

 “WoodTech Fuarı hedeflerine bir adım daha yaklaştı”

Mızrak Makine İmalat Müdürü Ömer Mızrak

WoodTech 2023 Fuarı yeniliklerle kapılarını açtı. Intermob Fuarı’ndan ayrı, kendi tarihlerinde düzenlenmeye başlayan fuar için Mızrak Makine olarak biz de çok heyecanlıydık. Yıllardır büyük emek ve özveriyle organize edilen WoodTech Fuarı’nın artık tek başına düzenleniyor olması, hem globalde hem de Türkiye’de koyulan hedeflere bir adım daha yaklaştığını gösteriyor. Yapmış olduğum görüşmelerde fuarların ayrı ayrı organize edilmesinin, diğer firmalar tarafından da desteklendiğini gördüm. Bu sene birçok firmanın stant metrekarelerinin büyüdüğüne tanık olduk. Herkes ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde sergilemek ve tanıtmak için var gücüyle çalıştı. Mızrak Makine olarak biz de fuar boyunca önemli görüşmeler gerçekleştirdik ve bayilik sözleşmeleri için el sıkıştık. Önemli bir ihtisas fuarı olan WoodTech’in yakın gelecekte alanındaki ilk 3 fuardan biri olacağına inancımız tam. Bu sene yakalanan başarının, önümüzdeki sene daha büyüyeceğinden eminiz. Bu bağlamda fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

 “Standımıza olan ilginin mutluluk verici olduğu bir fuar geçirdik”

T.R. Sabır Makine-Moxa1 Makine Dış Ticaret Müdürü Ayşe Sabır

Hem sektörün hem de T.R. Sabır Makine-Moxa1 Makine’nin bu fuardaki verime ve katılıma ihtiyacı varmış diyebilirim. Keza fuara hazırlanma sürecimizde de enerjimiz ve isteğimiz had safhadaydı. Senelerdir patentli makinelerimizi sektörle buluşturmak, müşterilerimizden memnuniyet dolu geri dönüşler almak ve Ar-Ge çalışmalarımızla hem kendimizi geliştirmek hem de sektörün isteklerini karşılamak mutluluk verici ve bizi daha ileriye, daha iyiye gitmek için cesaretlendiren kıymetler. Her günü apayrı yoğun ve standımıza olan ilginin mutluluk verici olduğu bir fuar geçirdik. Bu noktada fuarda da bu ilgi ve alakanın temelinin tecrübe, müşteri memnuniyeti, senelerin birikmiş değerleri ve yerli üretim makinelerimize olan güven olduğu aşikar. Fuar bizim için çok iyi geçti, standımıza olan ilgiden de sektöre de iyi geldiğini söylemek zor olmasa gerek. Bizim şu anda 50’den fazla ülkede yerli ve milli üretim makinelerimiz faal olarak çalışıp, hizmet vermekte. Fuarda da yurt içi sayısız ziyaretçimizin yanı sıra Balkanlar, Rusya ve Arap devletlerinden de standımıza oldukça yoğun ilgi vardı. Yaptığımız işe, makinelerimize ve her tip mobilya üretimini mümkün kılan Ar-Ge çalışmalarımıza ilgi büyüktü.

 “Hem çok yoğun hem de çok verimli bir fuarı geride bıraktık”

Orimak Genel Müdürü Hasan Cengiz

Bilindiği üzere çok uzun yıllardır Intermob Fuarı ile birlikte organize edilen WoodTech Fuarı bu yıl ilk kez tek başına düzenlenmeye başlandı. Bu kararın ne kadar yerinde olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Tüm firmalarımız büyüyen stant alanlarında kendilerini ve ürünlerini en iyi şekilde sergileme şansı yakaladılar. Hedef konulan ziyaretçi sayısını yakalayan fuarımızda önemli bir ticaret hacmine de ulaştık. 5 gün boyunca konusunda uzman, ilgili, makineye bilen, tanıyan, bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilerle çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Hem çok yoğun hem de çok verimli bir fuarı geride bıraktığımızı söyleyebilirim. WoodTech Fuarı, bizim sektörümüz için bir prestij meselesi ve tüm firmalar yıl boyunca bu fuarda markalarını en iyi şekilde tanıtmak için çok özverili bir şekilde çalışıyor. Ben WoodTeh 2023 Fuarı’nda bu çalışmaların karşılığını aldığımızı düşünüyorum. Sadece makinecilere ait bir fuarın olması sektörümüz için çok önemli bir adımdı. Bu kritik süreci en iyi şekilde yöneten Tüyap ve AİMSAD Ailesine teşekkür ediyorum.

 “Ziyaretçi profilini; ilgili, fikirleri ve planları olan insanlar oluşturuyordu”

As Metal Teknik Genel Müdürü – Dr. Makine Mühendisi Serkan Necipoğlu

WoodTech 2023 Fuarı bizim için gayet iyi geçti. Daha az insanla görüştük, konuştuk ama eskiye göre çok daha verimli ve efektif görüşmeler gerçekleştirdik. Tüm ziyaretçilerimize dilediğimiz gibi zaman ayırabildik. Daha doğru insanlarla temas ettiğimizi düşünüyoruz. Ziyaretçi profilini; ilgili, bir şeyler yapmak isteyen, fikirleri, planları olan insanlar oluşturuyordu. Yorucu bir fuar olmadı ve bu gerçekten önemli bir avantajdı. Daha önceki fuarlarda, gerçekten korkunç derecede yoruluyorduk ama o yorgunluğun karşılığını aldığımızı düşünmüyorum. Bu fuarda randımanlı görüşmeler gerçekleştirdik, bunun önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. Yorulmaktan yana bir sorunumuz yok, zaten senede 1 kere organize edilen bir fuar. Orada da elbette yorulalım, sorun değil ama emeklerimiz, çabalarımız boşa çıkmasın. Biz evvelden çok anlamsız görüşmeler yapmak durumunda kalıyorduk. Bu açıdan, fuarların ayrılması iyi oldu. Burada, WoodTech’in uluslararası bir fuar kıvamına gelmesi ulaşması çok önemli. Zaten bütün bu yenilikler, o amaca yönelik atılan adımlar. Atılan bu ilk adımlar, güzel oldu ve amacına ulaştı. Bence yurt içi-yurt dışı ziyaretçisi yarı yarıyaydı. Özellikle ilk 2 gün ziyaretçi profili yurt dışı ağırlıklıydı. Arap bölgelerinden, Ortadoğu’dan, Rusya’dan, Afrika’dan çok ziyaretçi vardı. Bundan sonraki aşamada fuarı ziyaret eden yerli ve yabancı bu profile sahip müşteri kitlesini artırmak için çalışmalara devam etmemiz gerekiyor.

 “WoodTech’in tek başına organize edilmesi asıl müşteri portföyümüze daha fazla zaman ayırabilmemize fırsat verdi”

İnegöl Form Makina Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Dilek

Bu yıl 36.’sı düzenlenen WoodTech Fuarı için öncelikle size ve ekibinize en içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu etkinliğin başarıyla gerçekleştirilmesi için gösterdiğiniz gayret ve özveri takdire şayandı. WoodTech Fuarı’nın 36. yılına ulaşmış olması, sektördeki gelişmelerin ve yeniliklerin bir araya geldiği önemli bir platform olduğunu bir kez daha gösterdi. Fuara katılan firmaların ürünlerini sergileme ve sektör profesyonelleriyle etkileşim kurma fırsatı buldukları için memnuniyetle ayrıldıklarını gözlemledik. Ayrıca, Intermob Fuarı’nın WoodTech Fuarı’ndan ayrı düzenlenmesi kararını da takdirle karşılıyoruz. Bu ayrışma, her iki fuarın da daha fazla odaklanarak sektöre katkı sağlamasına imkan tanıdığı gibi sektöründeki yeniliklerin yoğunlaştığı bir atmosfer oluşturulduğunu görmek bizleri mutlu etti. Tek başına düzenlenmesinin en büyük artılarından bir tanesi de sektör ile alakası olmayan yoğun kalabalığın olmamasıydı. Asıl müşteri portföyümüze daha fazla zaman ayırabilmemize fırsat verdi ve çok değerli ikili görüşmeler gerçekleştirmemize olanak sağladı. Gelecek yıllarda bu değerli etkinliklere katılmayı sürdürmeyi umuyoruz. Sektördeki gelişmeleri takip etmek, yeni iş fırsatları oluşturmak ve iş birliklerini güçlendirmek için WoodTech gibi fuarlar önemli bir platform sunuyor. Sektördeki yenilikleri desteklemeye ve fuarlarınızın büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

 “Bu seneki fuarın en çok dikkat çeken özelliği müşteri kitlesinin bilinçli ve sonuç odaklı yaklaşımlarıydı”

Oemak Genel Müdürü İbrahim Altıparmak

WoodTech 2023 Fuarı’nı Oemak olarak çok başarılı ve keyifli bir şekilde geçirdik. Bu sene standımızda ürünlerimizi daha doğru bir şekilde sergileyecek imkanımız oldu. Bunun için AİMSAD ve Tüyap ailelerine çok teşekkür ederiz. Büyüyen bir sektörün içinde yer almak ve ona katkı sağlamak ülkemiz ve benliğimiz için çok önemli. Bunun devamlılığını sağlayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu seneki fuarın en çok dikkat çeken özelliği müşteri kitlesinin bilinçli ve sonuç odaklı yaklaşımlarıydı. Bu sayede fuar boyunca enerjimizi daha verimli kullandık ve çok kıymetli görüşmeler gerçekleştirdik.

 “Uluslararası anlamda verimli görüşmelerimiz oldu”

Fimaksan Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü İrem Fidancı

Fimaksan olarak verimli bir fuar dönemi geçirdik. Fuara olan ilgi ve alaka gayet iyiydi. Fuara sadece ağaç işleme makine firmalarının katılması iyi oldu, böylelikle doğru müşteri kitlesi aynı yerde toplandı. Fuarların ayrı organize edilmesi bizim için önemli bir avantaj sağlamış oldu. WoodTech Fuarı’nın tam anlamıyla uluslararası bir fuar olmasını temenni ediyorum. Bu yıl yurt dışı ziyaretçilerimiz Kuzey Amerika’dan, Almanya’dan ve Balkan ülkelerinden oldu. Umarım gelecek sene kereste üretiminin fazla olduğu ülkelerden yani, Rusya’dan, Çin’den, Kanada’dan ve Güney Amerika’dan daha fazla ziyaretçi olur.  Uluslararası anlamda bazı verimli görüşmelerimiz oldu. Örneğin, bu sene Amerika’dan bir satıcı ile bir araya geldik ve bu görüşme bizim için çok iyi oldu. Çünkü firma olarak Amerika pazarına açılmayı düşünüyorduk. WoodTech, oldukça önemli bir fuar. Sektör olarak büyük emek vererek, ihracat yapıyoruz. Bu nedenle fuarın muhakkak teşvik kapsamına alınması gerektiğini düşünüyorum. Fuar mevcut müşteri ilişkilerimizi güçlendirerek müşteri sadakatini artırma fırsatı sağladı. Son yıllarda kereste atölyelerinin artan personel sıkıntılarından dolayı bu yıl optimizasyonlu hatlarımıza daha fazla talep oldu. Bu tarz sıra dışı işlere olan talepler bizi heyecanlandırdı. Mevcut piyasa şartlarına göre çalışabilecek yeni projelerin epey kabul edilebileceğini gördük. Yüz yüze iletişim, ziyaretçileri ürün ve hizmetlerimize ikna etmemizi ve yeni müşteriler kazanmamızı kolaylaştırdı. Ziyaretçiler, ürünlerimizi fuarda test ederek, işlevselliklerini ve kalitelerini kendileri görme imkanları oldu.

 “Sektörümüz içinden 20 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçinin katılımı bizlerin yeni iş bağlantıları kurma fırsatını arttırdı”

AES Group İş Geliştirme Uzmanı Mehmet Önder

Bu yılki WoodTech Fuarı’nın bizim ve Türk ağaç işleme makine sektörü için ayrı bir önemi vardı. 20 yılı aşkın süreden beri Intermob Fuarı ile birlikte düzenlenen WoodTech bu yıl ilk defa AİMSAD’ın önderliğinde tek fuar olarak gerçekleşti. WoodTech’i Avrupa’nın en önemli fuarlarından biri yapma hedefinde, öncelikle prestij olarak fuarın tek başına düzenlenmesi büyük bir öneme sahipti. Bununla birlikte büyüyen metrekareler sayesinde tüm katılımcılar, yeniliklerini fuarda gösterme imkanı buldu. AES olarak; biz de iki ayrı holde açtığımız standlarımızı birleştirerek geliştirdiğimiz yeni makinelerimizi ve tüm endüstriyel çözümlerimizi ziyaretçilerimize daha net şekilde gösterme imkanı bulduk. WoodTech’in yeni düzeninin bizlere sağladığı bir diğer avantaj ise ziyaretçilerin sektörümüzden kişilerin olmasıydı. Direkt sektörümüz içinden 20 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçinin katılımı bizlerin de yeni iş bağlantıları kurma fırsatını oldukça arttırdı. WoodTech’in yeni yüzünde, yeniliklerimizi ziyaretçilerimize sunacağımız bir sonraki fuarı iple çekiyoruz.

 “Geçen senelere nazaran çok daha bilinçli bir ziyaretçi kitlesi vardı”

Poyraz Makina Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çetinkaya

2023 WoodTech Fuarı’nın bu yıla kadar eş zamanlı düzenlenen Intermob Fuarı’ndan ayrı olarak organize edilmesi, firmaların kendilerini temsil edecek alanı bulmasına olanak sağladı. Poyraz Makina olarak gayet verimli bir fuar geçirdik. Pazardaki ihtiyaçları iyi analiz ettiğimizi düşünüyoruz.  Bu sene, makinelerimizde geliştirdiğimiz inovasyonlarla fuara katılım sağladık. Standımıza gelen müşterilerimizin çoğunun makinelerimizdeki yeniliklerimize odaklanması bizleri mutlu etti.  Bunun dışında farklı ülkelerden müşteri potansiyeli olan kişiler tarafından fuar boyunca ziyaret edildik. Bu nedenle yabancı ziyaretçi katılımından da çok memnun kaldık. Fuarın ilk gününden son gününe kadar çok sayıda nitelikli ziyaretçi ağırladık. Bu sene, geçen senelere nazaran çok daha bilinçli bir ziyaretçi kitlesi vardı. Makine yatırımı yapmak isteyen firmalar bu fuarı bekledi. Bu sebeple gerçekten makine almak için gelen, fayda maliyet analizini esas tutan bir ziyaretçi yapısı vardı. Fuarda çok sayıda müşterimiz ile temas kurduk, var olan müşteri portföyümüzün misafirleriyle görüşmeler sağladık. Umuyoruz ki bu görüşmeler güzel iş birliklerine dönüşecektir.  Önümüzdeki sene WoodTech Fuarı’nın daha da verimli geçeceğine inanıyor, tüm fuar paydaşlarımıza başarılar diliyoruz.

 “WoodTech Fuarı sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek isteyen her profesyonel için bir zorunluluk”

SAF Teknik Satış Yöneticisi Abdurrahim Aktas

SAF Teknik olarak, bu yılki WoodTech 2023 Fuarı’na katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Gerçekten etkileyici bir etkinlik oldu ve sektördeki en son gelişmeleri keşfetme fırsatı sunması açısından bizim için değerli bir deneyimdi. Özellikle Intermob ve WoodTech Fuarları’nın ayrılması ve farklı tarihlerde yapılması sektörün önümüzdeki yıllarda gelişmesi açısından önemli bir karar. Çok kısa bir süre içerisinde WoodTech Fuarı’nın, eski yıllarda yapılan Intermob ve Woodtech Fuarı’nın toplamı kadar metrekareye ulaşacağına eminim. Çünkü ülkemiz, dünyanın en önemli üretici ülkelerinden biri olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Organizasyonun başarısında emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etmek isterim. Profesyonellikleri, yardımseverlikleri ve etkinliğin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine olan katkıları takdire şayandı. WoodTech Fuarı sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek isteyen her profesyonel için bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Yılın geri kalanında bu tür etkinliklerin devam etmesini diler, başarılarınızın devamını temenni ederim.

 “Yurt dışı ziyaretçi sayısı ve kalitesinden memnun kaldığımız bir fuar dönemi geçirdik”

Nesto Firma Kurucu Ortağı Mehmet Ersan 

WoodTech 2023 Fuarı, Intermob Fuarı ile ayrı takvimlerde gerçekleştirilen ilk fuardı. Genel algı, ziyaretçi sayısının düşeceği ve katılımcılar açısından bu durumun olumsuz sonuçlar getireceği idi. Ancak fuarların ayrılmasını destekleyen firmamız adına, bu beklenilen durumun oluşmadığını, söyleyebilirim. Aslında bunun örneğini pandemi döneminde gerçekleştirilen WoodTech 2020 Fuarı’nda test etmiş, pandemiye rağmen verimli bir fuar dönemi geçirmiştik. Bu yıl da lansman alanımızı ziyaret eden misafirlerimiz ile verimli görüşmeler gerçekleştirme fırsatımız oldu. Ziyaretçi sayısı açısından, özellikle yurt dışı ziyaretçi sayısı ve kalitesinden memnun kaldığımız bir fuar dönemi geçirdik. Organizasyonda emeği geçen AİMSAD Yönetim Kurulu ve çalışanlarına, organizasyonu düzenleyen RX Tüyap Fuarcılık’a teşekkür ederiz. Woodtech 2024’te görüşmek ümidiyle…

 “WoodTech 2023 Fuarı’nda yer almaktan dolayı çok mutluyuz”

CE Ahşap Genel Müdürü Cenk Yılmaz

WoodTech 2023 Fuarı, CE Ahşap’ın katıldığı ilk fuar. Bu nedenle kendimizi ve ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtmak için önemli bir çaba sarf ettik. Bizim için gerçekten çok güzel ve verimli bir fuar oldu. WoodTech 2023 Fuarı’nda yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Bulunduğumuz salon da oldukça iyiydi. Ziyaretçi sayıları önceden düzenlenen fuarlara göre daha az görünüyor ama çok daha kaliteli, makine soran müşterilerle bir araya geldik. Bir ihtisas fuarına yakışır ziyaretçi kitlesi vardı. Kısacası kuru kalabalık diye adlandırdığımız o kitleyle bir araya gelmedik.  Bu gerçekten önemli bir avantaj. Ağırlıklı olarak yerli müşterilerle bir araya geldik, yabancı ziyaretçi sayısının bir tık düşmesi normal, biz bunu dünyada var olan krizlere bağlıyoruz. Ama bunlara rağmen İran’dan, Katar’dan, Rusya’dan, Kosova’dan, Arap ülkelerinden hatta Filistin dahi müşterimiz geldi.

 “Son kullanıcıdan çok makine satıcıları ile bir araya geldiğimiz için mutluyuz”

Netmak İhracat ve Satış Müdürü Melike Türksever Yılmaz

WoodTech 2023 Fuarı beklediğimiz gibi geçti. Makine tarafı gayet iyi geçti, yurt dışı ziyaretçisi beklediğimiz kadardı. Gelen müşteri profilleri bizim istediğimiz tarzdaydı. Son kullanıcıdan çok makine satıcıları ile bir araya geldiğimiz için mutluyuz. Fuar boyunca birebir yaptığım görüşmelerin yüzde 90-95’i makine satıcısıydı. Bu bizim de talep ettiğimiz hedef kitleydi. Önümüzdeki sene bu kitlenin daha da büyümesini temenni ediyoruz. Kesici takımlar kısmında, eskiden olan o sıcak satışlar olmadı ama seneye daha da yoluna gireceğini düşünüyoruz. Fuarların ayrılmasından dolayı bazı ziyaretçilerimizde farkındalık yoktu. Ancak fuarın ilk senesi olması nedeniyle bu tarz durumların yaşanmasını normal karşılıyoruz. Bu fuar çok fazla makine imalatçısının olduğu, büyük kapasiteli bir fuar, bu nedenle elbette her yıl geliştirilmesi gerekiyor. WoodTech, Ligna’dan sonra sektör için en cezbedici fuar konumuna gelebilir.

“Makine odaklı ziyaretçilerin fuarda oluşu bizim adımıza bir avantaja dönüştü”

Biesse Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Yelda Akıncı Bostan

Bu yıl ilk kez Intermob Fuarı’ndan ayrı olarak gerçekleştirilen Woodtech Fuarı 20 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Ziyaretçi sayısı önceki yıllara kıyasla az olmasına rağmen, makine odaklı ziyaretçilerin fuarda oluşu Biesse adına bir avantaja dönüştü diyebiliriz. Bu sayede standımızı ziyaret eden tüm misafirlerimizi özel olarak ağırlama ve teknolojilerimiz hakkında onları çok daha detaylı şekilde bilgilendirme fırsatı yakaladık. Ziyaretçi profilini genel olarak yorumlamak gerekirse makine odaklı, sektördeki gelişmeleri takip etmek ve yeni yatırım yapmak isteyen ziyaretçi profilinin ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Biesse Türkiye ve Orta Doğu ekibi olarak hizmet verdiğimiz bölgeden de yerli ziyaretçi sayısı daha fazla olmak üzere çokça ziyaretçiyi ağırlamış bulunmaktayız.

 

“Özellikle ilk 4 gün boyunca ciddi bir yoğunluk vardı”

Elfamak Satış Müdürü Ahmet Şahin

Elfamak olarak başarılı bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle ilk 4 gün boyunca ciddi bir yoğunluk vardı. Açıkçası yerleşim planından dolayı böyle bir yoğunluk olacağını düşünmüyorduk. Ancak 3. salondan yeterince verim aldık. Elfamak olarak belli bir portföyümüz var ancak yeni insanlarla tanışma, markamızı ve makinelerimizi tanıtma açısından iyi bir fuar oldu. Bu sene fuarların ayrılmasıyla beraber her şeyden önce enerjimizi koruyabildik. Daha önceki yıllarda çok yoğunluk oluyordu, gerçek müşteriyi ayıramıyorduk. Alıcı mı, yoksa sadece bakıyor mu? makineye gerçekten ihtiyacı var mı? emin olamıyorduk. Hatta birçok müşterimiz, yoğunluktan dolayı uzaktan selam verip gidiyorlardı. Burada gün sıralaması da önemli tabi ki, daha önceki yıllarda fuar cumartesi günü başlıyordu, fuarın en yoğun dönemi de ilk 2 güne denk geldiği için, tüm enerjimizi ilk günlerde bitirmiş oluyorduk, son üç gün fuarı yürütmekte zorlandığımız oluyordu. Yabancı ziyaretçi sayısında bir miktar düşüş olduğunu gözlemledik ancak 4 tarafımızda savaşlar devam ediyor, bu da dolaysıyla ziyaretçi sayısını etkilemiştir. Savaşa bağlı olarak Orta Doğu’dan gelenlerde düşüş vardı ancak buna karşılık farklı bölgelerden gelen kişilerin olduğunu gözlemledik.

 “Fuarların ayrılmasıyla beraber müşterilerimize gerekli zamanı ayırabildik”

Dinçmak Ar-Ge ve Üretim Müdürü Umut Dinç

Dinçmak olarak fuarların ayrılmasının çok doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü müşterilerimize gerekli zamanı ayırıp, gerekli görüşmeleri sıkışmadan, yorulmadan gerçekleştirebildik. İhtiyaçlarına yönelik doğru makineleri en iyi şekilde müşterilerimize tanıtabildik. Eskiden fuar çok kalabalık oluyordu, makineyle ilgilenen de ilgilenmeyen de geliyordu ve bizler asıl potansiyel müşterilerimize istenilen zamanı ayıramıyorduk. Bu nedenle WoodTech Fuarı’nın tek başına düzenlenmesi çok iyi oldu. Zaten hedeflenen de buydu, hedefimize ulaşmış olduk. Ziyaretçi profili genelde son kullanıcıydı. Bu da bizi mutlu etti. Son kullanıcı eskiden de geliyordu fuara ama bu sene makine fuarının tek başına düzenlendiğini bildikleri için çok daha yoğun bir ilgi gösterdiler. Hatta daha önceki yıllarda pazarlıklar son güne bırakılırdı ama bu sene daha ilk günden itibaren gelen müşterilerimiz pazarlığını yapıp standımızdan öyle ayrıldı. Bunlara ek olarak hem mevcut yurt dışı bayilerimizle bir araya geldik hem de yeni bayilik sözleşmelerini hayata geçirdik. Bu sene Asya bölgesinden talepler aldık. Bu durumda bizi çok memnun etti.

 “Fuarların ayrılmasının ziyaretçi kitlesini bu kadar değiştireceğine ilk seneden ihtimal vermiyordum”

Baromak Genel Müdürü Onur Özbek

Baromak için bu seneki WoodTech Fuarı şu ana kadar katılım yaptığımız tüm fuarlar içerisindeki en iyi fuardı. Gerek satış olarak gerek de hedeflediğimiz vizyonu misafirlerimize sergileme fırsatı olarak amacımıza ulaştığımızı söyleyebilirim. Intermob Fuarı’nın ayrılmasıyla birlikte gerçek alıcılarla ve potansiyel bayilerle bir araya geldik. Ziyaretçilerimize, makinelerimizi ve vizyonumuzu uzun uzun anlatmak için daha fazla zaman ayırabildik. Woodtech 2024 için şimdiden sabırsızlanıyorum. Intermob fuarının ayrılmasıyla ziyaretçi profilinde gözle görülür bir değişme oldu. Ben gerçekten fuarların ayrılmasının ziyaretçi kitlesini bu kadar değiştireceğine ve katılımcı firmalar için bu kadar olumlu katkı yapacağına ilk seneden ihtimal vermiyordum. Yerli ve yabancı, standımızı ziyaret eden her firma gerçekten bilinçli gelmişti ve bu bize çok keyif verdi. Yerli ve yabancı firmalarla birçok satış ve birçok bayilik anlaşması yaptık. Tabii ki yabancı ziyaretçi sayısının daha fazla olması bizi daha mutlu eder ama inanıyorum ki önümüzdeki senelerden itibaren AİMSAD ve Tüyap yabancı ziyaretçi sayısının artması için çalışma yapacaktır.

 “WoodTech 2023 amacına ulaştı, gerçek alıcılarla bizleri bir araya getirdi”

Fen-İş Makina Satış Müdürü Can Akkuş

Fen-İş Makine için bu 5 günlük WoodTech Fuarı gerçekten oldukça başarılı geçti. Hem yeni müşterilerle, bayilerle bir araya gelme, tanışma fırsatımız oldu hem de yıllardır çalıştığımız bayilerimizle ilişkilerimizi güçlendirme fırsatımız oldu. Ziyaretçilerimize rahat rahat zaman ayırabildik. Amacına ulaşan bir fuar oldu. İlgisi, odağı ve amacı makine olan, makine alıp satmak isteyen ya da makineyi kullanmak isteyen müşterilerimize çok rahat temas edebildik. Böyle olunca; makinelerimizi, kendimizi, firmamızı anlatacak bolca vaktimiz oldu. Geçen seneki fuarlarda doğu bloğundan daha yoğun ziyaretçimiz oluyordu, bu sene pek göremedim, Avrupalı ziyaretçimiz azdı. Yurt dışına yönelik PR çalışmalarına biraz daha ağırlık verilerek bu sorunların çözülebileceğini düşünüyorum. Kuzey Afrika, Rusya’dan ziyaretçilerimiz fazlaydı. Kısacası bir ihtisas fuarı olarak WoodTech 2023 amacına ulaştı, gerçek alıcılarla bizleri bir araya getirdi. Sadece Avrupalı müşterilere ulaşmak için biraz daha çaba sarf etmek gerekiyor. Seneye her şey biraz daha oturur ancak üçüncü senede tam anlamıyla fuarın oturacağına ve en iyi şekilde geçeceğine inanıyorum.

 “Önemli olan çok kişiyle görüşme yapmak değil, verimli görüşmeler yapmaktı”

Canmaksan Genel Müdür Yardımcısı Ozan Can

Intermob Fuarı ile ayrılan WoodTech Fuarı bu yıl tek başına ilk defa denendi. Bu ayrılmanın avantajlarını da dezavantajlarını da gördük. Öncelikle sayıca daha az kişinin fuarı ziyaret ettiğini söyleyebilirim. Ancak burada nicelik mi? nitelik mi? buna bakmak gerekiyor. Önemli olan çok kişiyle görüşme yapmak değil, verimli görüşmeler yapmaktı. Dolayısıyla verimlilik olarak iyi bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim. Sadece fuarın başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili bir eleştiride bulunabilirim. Fuarın bitiş gününün pazartesi olması nedeniyle, son günden çok verim alamadık, fuar pazar günü bitseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bunların dışında savaşın vermiş olduğu olumsuz etkisiyle, o bölgeden gelen kişilerin az oluğunu fark ettik ama genel olarak firma olarak WoodTech 2023 Fuarı’ndan memnun ayrıldık.

 “WoodTech 2023 Fuarı beklentilerin üzerinde bir başarıya imza attı”

AİMSAD Genel Sekreteri Müdürü Arif Onur Kaçak

WoodTech Fuarı, Türkiye’nin ağaç işleme makine sektöründeki önemini bir kez daha ortaya koydu. Ağaç işleme makine sektörü için Avrasya’nın en önemli buluşma noktası olan WoodTech Fuarı, bu yıl da beklentilerin üzerinde bir başarıya imza attı. 5 gün boyunca devam eden fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek, önemli iş bağlantılarına ve iş birliklerine zemin sağladı. Intermob ve WoodTech Fuarları’nın ayrılması, sektöre özel etkinliklerin daha odaklı ve verimli olmasına olanak tanıdı. Bu sayede katılımcılar, ağaç işleme makineleri alanındaki son teknoloji ürünleri daha detaylı inceleme fırsatı buldu. Ayrıca, fuara 100’e yakın AİMSAD üyesinin katılması, sektörün önde gelen kuruluşlarının etkinlikteki önemini ve bu birlikteliğin sektördeki güçlü dayanışmayı vurguladığını gösterdi. Fuar, katılımcılar tarafından büyük bir özveri ve emekle hazırlandı. Herkesin ortak hedeflere odaklanması ve fuarı başarıyla tamamlama amacı, fuarı sektördeki en önemli etkinliklerden biri haline getirdi. WoodTech Fuarı ayrıca 2,5 milyar TL’lik ticaret hacmini aşarak ekonomiye önemli bir katkıda bulundu. Fuar sergilenen son teknoloji ürünleri, sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri takip etmek isteyenler için bir kaynak niteliğindeydi. Fuarda sergilenen ürünler, sektördeki en son trendleri yansıtarak, işletmelerin rekabet avantajı elde etmelerine olanak tanıdı. Gelecek yıl için şimdiden başlayan çalışmalar, WoodTech Fuarı’nın sektördeki etkisini artırmaya yönelik bir gösterge olarak dikkat çekiyor. Planlanan hedeflere ulaşmak adına yapılan bu çalışmalar, fuarın daha da büyüyerek kısa sürede sektörün en büyük etkinliklerinden biri olacağının sinyallerini veriyor. WoodTech Fuarı, Türkiye’nin ağaç işleme makine sektöründeki önemini bir kez daha ortaya koydu. Bölgenin global sektördeki önemini pekiştiren bu etkinlik, Türk şirketlerine uluslararası alanda daha fazla tanıtım ve işbirliği fırsatları sunarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.