“Hedefimiz; WoodTech’i bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global bir fuar olmasını sağlamak”
“Hedefimiz; WoodTech’i bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global bir fuar olmasını sağlamak”

Bu yıl 36. kez kapılarını açmaya hazırlanan WoodTech Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı ile ilgili görüşlerini aldığımız AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, WoodTech Fuarı ile ilgili hedeflerden bahsetti. Toktaş, bu yıl ilk kez tek başına düzenlenecek olan WoodTech Fuarı’nın global bir fuar olması için çalışmaları hızlandırdıklarını ifade etti. İsmet Toktaş; “Fuarımızı öncelikle bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global, yurt dışından herkesin katılımcı ve ziyaretçi olarak katılım sağlayacağı, bir cazibe merkezi ve uluslararası sektörel bir fuar haline getirmek için kendimize bir vizyon çizdik” diye konuştu.

 Ağaç işleme makine sektörünün en büyük buluşması noktası olan WoodTech Fuarı’nın bu yıl ilk kez kendi tarihlerinde tek başına düzenlenecek olmasına ilişkin görüşlerini paylaşan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş; “Fuarların ayrılması fikri uzun zamandır masada olan ancak hayata geçirilemeyen bir durumdu. WoodTech, Türkiye’nin en köklü ve en eski fuarlarından biri. Ancak hepimizin bildiği üzere Intermob Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen fuarımızda firmalar kendilerini temsil edecek alanı ve metrekareyi bulamıyorlardı. AİMSAD olarak sorunların çözümleri için üyelerimizden hem fuar sırasında hem de farklı dönemlerde sık sık talepler ve öneriler alıyorduk. Biz de bu doğrultuda fuarların ayrılması hususundaki talebimizi RX Tüyap’a bir kez daha ilettik. Karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz uzun görüşmeler sonucunda RX Tüyap da bu görüşü olumlu buldu ve ortak fikirlere sahip olmamız neticesinde bu yıl sektörümüz için büyük önem arz eden fuarımızı tek başına organize etme kararı aldık. 19-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan WoodTech Fuarı için tüm AİMSAD üyesi firmalar olarak çok heyecanlıyız. Hepimizin büyük bir özveriyle hazırlandığı fuarın büyük bir başarıya imza atacağına inanıyorum” diye konuştu.

 “WoodTech Fuarı kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor”

Ağaç işleme makine sektörünün her yıl yeni bir ihracat rekoru kırarak, hedeflerini büyüttüğüne dikkat çeken Toktaş; “İhracat rakamlarımızın artması ve yeni ihracat pazarlarına açılabilmemizin en önemli destekçisi fuarlar. Bu doğrultuda sektörümüzde yer alan firmalarımız yıl boyunca yerli ve yabancı birçok fuara katılım sağlayarak ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapıyor. Bu noktada WoodTech, katılımcılarına; hedef pazarıyla doğrudan etkileşim kurmak, ağaç işleme teknolojilerindeki son gelişmeleri öğrenmek, bilgi alışverişinde bulunmak, markalarını güçlendirmek ve yeni iş bağlantıları kurmak için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Pandemi döneminde dahi ara verilmeden organize edilen WoodTech Fuarı, ağaç işleme makine sektörü için bu nedenlerden ötürü kritik önem taşıyor. Hem sektör paydaşları olarak bir araya gelme, fikir alışverişinde bulunma şansı yakalıyoruz hem de dünya pazarına açılma fırsatı yakalıyoruz” dedi.

 “3 yıl içinde WoodTech Fuarı’nı sektörde dünyanın ilk 3 fuarından biri haline getireceğiz”

Önümüzdeki 3 yıl içinde WoodTech Fuarı’nı sektörde dünyanın ilk 3 fuarından biri haline getirmek için gerek AİMSAD’ın gerekse RX Tüyap’ın büyük bir özveriyle çalıştığını ifade eden AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş sözlerine şöyle devam etti; “Fuarımızı öncelikle bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global, yurt dışından herkesin katılımcı ve ziyaretçi olarak katılım sağlayacağı, bir cazibe merkezi ve uluslararası sektörel bir fuar haline getirmek için kendimize bir vizyon çizdik. Bu vizyonu belirlediğimiz zaman içinde hayata geçirmek içinde çalışmalarımız hızlandırdık. Dünyada Türk makinesine ve Türk makinecisine olan ilgi her geçen gün artıyor. Sektörün en önemli oyuncuları olan İtalyanlar ve Almanlar, Türklerden ve sektöre sunduğu makine ve hizmetlerden bahsediyorlar. Bu bizim başarımızın göstergesi. Elbette önümüzde gidecek çok yol var ancak bu doğru yolda olduğumuzu, ilerlemeye açık olduğumuzu ve daha iyisini yapabileceğimizi gösteriyor. Dünyanın neredeyse her yerinde Türk makinelerini görmek mümkün. Sektör yaptığımız makinelerden, verdiğimiz satış sonrası hizmetlerden çok memnun ve bu memnuniyet global sektördeki yerimizi her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.”

 “Her firma önemli iş birliklerine imza atacak”

Her yıl büyük başarıla imza atan WoodTech Fuarı’nın bu yıl da benzer bir başarı öyküsü yazacağından şüphe etmediklerini ifade eden İsmet Toktaş; “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda fuarımıza 100’ün üzerinde farklı ülkeden ziyaretçi gelmesini bekliyoruz. Ortadoğu ve Balkan ülkelerinin yanı sıra, Avrupa ülkelerinden, Birleşik Arap Emirliklerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden ziyaretçilerimiz olacak. Gerçekten makine ihtiyacı olan, gerçek alıcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayacağımız fuarımızda her firmanın önemli iş birliklerine imza atacağına eminiz” açıklamasında bulundu.

 “Herkese başarılı bir fuar diliyorum”

Yeni başarılara tüm sektör oyuncularının desteği ve özverili çalışmalarıyla atabileceklerini hatırlatan Toktaş; “WoodTech Fuarı’na katılım sağlayacak olan AİMSAD üyesi firmalar son teknolojilerle üretilmiş ürün ve hizmetleriyle geçmiş yıllar da olduğu gibi bu yıl da yine fuarın en çok ziyaret edilen stantlarına sahiplik edecek. Fuarımıza destek sağlayan, emek veren, katılım gösteren tüm sektör paydaşlarına ve AİMSAD üyelerine teşekkür ediyor, bol kazançlı bir fuar geçirmelerini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.