“Sektör temsilcilerini WoodTech Fuarı’nda bir araya getiriyoruz”
“Sektör temsilcilerini WoodTech Fuarı’nda bir araya getiriyoruz”

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, bu yıl 22-26 Ekim tarihleri arasında 35. kez kapılarını açacak olan WoodTech Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. WoodTech Fuarı’nın tam 35 yıldır hiç ara vermeden devam ettiğini hatırlatan Toktaş; “Bu fuar ağaç işleme makine sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşma noktası. AİMSAD olarak WoodTech Fuarı’nın düzenlenmesine katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok başarılı bir fuara imza atacağımızdan eminim” diye konuştu.

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, ağaç işleme makineleri sektörünün Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük buluşma noktası olan Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Reed TÜYAP’ın tecrübesi ve AİMSAD’ın sektör gücüyle sektör paydaşlarını her yıl bir araya getirdiklerini belirten İsmet Toktaş; “Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz fuar hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından oldukça verimli geçti. Katılımcılarla yaptığımız görüşmelerde, gerçekten makine ihtiyacı olan, ticaret yapmak isteyen bir ziyaretçi profiliyle karşılaştıkları yönünde geri dönüşler aldık. Özellikle Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Ukrayna ve Balkanlar’dan gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi söz konusuydu. 10 bine yakını yabancı, 40 bin üzerinde yerli olmak üzere toplam 50 bin üzeri ziyaretçi geldi. Fuardaki ticaret hacmi ise 350 milyon TL oldu. Katılımcıların yüzde 90’ı fuara katılmaktan memnun olduğunu belirtti. Yine, katılımcıların yüzde 95’i ziyaretçilerin niteliğinden memnun olarak fuardan ayrıldı. Bu yıl bu oranların artacağından da hiç şüphemiz yok. Bununla beraber Avrupalı ziyaretçilerin bu yıl fuarda öne çıkmasını bekliyoruz. Avrupalı ziyaretçilerin gelmesiyle beraber ağaç işleme makine sektörü ülke çeşitliliği ile ihracat hedeflerine bir adım daha yaklaşacak” şeklinde konuştu.

“2023 yılında WoodTech Fuarı tek başına düzenlenecek”


WoodTech Fuarı’nın sektörün buluşma noktası olma misyonunu çok doğru bir şekilde yürüttüğünün altını çizen
AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, fuarla ilgili yaşanan önemli gelişmelerle ilgili bilgi verdi. İsmet Toktaş; “AİMSAD olarak sadece bu yıl için değil, gelecek yıllar için de bu misyonun eksiksiz bir şekilde devam etmesi için yine üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda da 2023 yılında düzenlenecek olan WoodTech Fuarı’nı, bu yıla kadar eş zamanlı düzenlenen Intermob Fuarı’ndan ayrı organize edeceğiz. WoodTech, Türkiye’nin en köklü ve en eski fuarlarından biri. Ancak hepimizin bildiği üzere Intermob Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen fuarımızda firmalar kendilerini temsil edecek alanı ve metrekareyi bulamıyorlar. Sektörün ve fuarın köklü, öncü firmalarının birçoğu
ikinci ve üçüncü salonlarda yer alıyor. Alt salonlarda bulunan kolonlu yapı firmaların yerleşim ve söküm sırasında büyük problem yaşamasına neden oluyor. Ayrıca iki fuar eş zamanlı düzenlendiği için WoodTech Fuarı özelinde ziyaretçi ölçümü ve raporlaması yapılamıyor. Bu sorunların çözümleri için üyelerimizden hem fuar sırasında hem de farklı dönemlerde sık sık talepler ve öneriler alıyoruz. Biz de bu doğrultuda fuarların ayrılması hususundaki talebimizi Reed Tüyap’a ilettik. Karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimi uzun görüşmeler sonucunda Reed Tüyap da bu görüşü olumlu buldu ve fuarları ayırabileceği hususunu derneğimize ilettiler. Dolayısıyla 2023 yılı itibariyle WoodTech Fuarı’nı tek başına düzenleyeceğiz. Önümüzdek sene fuarımızda birçok yenileğe de imza atacağız. Tüm yenilikleri ve gelişmeleri yıl boyunca AİMSAD üyesi firmalarımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Söz konusu bu düzenlemelerin tüm üye firmalarımızı memnun edeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.


WoodTech Fuarı’nın ortaya koyduğu başarılarla dünyadaki marka değerini her yıl artırdığını ifade eden İsmet Toktaş; “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda fuarda seri üretim hatları, robot teknolojileri, yüzey işleme makineleri, panel ve masif mobilya makineleri ile dijitalleşmenin öne çıktığı birçok ürün sergilenecek. Ağaç işleme makine sektörünün yıllardır Türkiye’deki tek buluşma noktası olan WoodTech Fuarı aynı zamanda ulusal, bölgesel ve uluslararası şirketler için önemli bir iş birliği platformu olma özelliği de taşıyor. WoodTech Fuarı’na katılım sağlayacak olan AİMSAD üyesi firmalar son teknolojilerle üretilmiş ürün ve hizmetleriyle geçmiş yıllar da olduğu gibi bu yıl da yine fuarın en çok ziyaret edilen stantlarına sahiplik edecek. Fuarımıza destek sağlayan, emek veren, katılım gösteren tüm sektör paydaşlarına ve AİMSAD üyelerine teşekkür ediyorum. Yeni başarılara hep birlikte imza atacağız” şeklinde konuştu.