Wood Tech & Design EXPO, Ortadoğu’ya açılacaklara kapı olacak
Wood Tech & Design EXPO, Ortadoğu’ya açılacaklara kapı olacak

1.2 milyar dolar değerindeki ağaç ürünleri ithalatı ve mega yapı projeleri ile Suudi Arabistan’ın yapı endüstrisindeki en önemli alt sektörü ahşap ürünleri piyasası Wood Tech & Design EXPO ile Ortadoğu pazarını kendi çatısı altında buluşturmaya hazırlanıyor.

2016 yılında yapı projelerine 29,9 milyar dolar harcayan ve 2017 yılında yine aynı değerlerde harcama yapması beklenen Suudi Arabistan’ın, “Suudi Vizyonu 2030” ve “Ulusal Dönüşüm Planı (NTP) 2020” gibi büyük çaplı projelerinin yarattığı ivme, yapı sektörünün tüm alt sektörlerinde yaşandığı gibi ağaç ve ağaç endüstrisini de etkiliyor.

Sadece 2017 yılında ağaç ürünleri yapı ihalesi toplam değerinin 14.7 milyon dolar olduğu Suudi Arabistan, aynı yıl içerisinde 734 milyon dolar değerinde ahşap panel, 346 milyon dolar değerinde yumuşak kereste ithalatı yaptı.  Ülke, sert kereste ithalatında da 154 milyon dolar seviyesine ulaşmayı başardı.

Gelişmiş mobilya sektörü, spesifik üretim tesisleri, alt ve yan sektörlere ait üretim yerleri ile ahşap piyasası için yatırıma uygun ve cazip bir ortamın mevcut olduğu Suudi Arabistan, bu özellikleriyle Türk firmalar için cazip fırsatlar sunuyor.  5-8 Mart 2018 tarihleri arasında, Suudi Arabistan ticaretinin merkezi Cidde’de düzenlenecek olan Wood Tech & Design EXPO sayesinde, Avrupa ve dünya piyasasında iddialı bir üretici olan Türkiye, Ortadoğu pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

BIG 5 SHOW SAUDI Fuarı, eş zamanlı düzenlenecek

Wood Tech & Design EXPO Fuarı’nın Türkiye özel temsilciliğini üstlenen Ladin Fuar Pazarlama Müdürü Elif Kaya, “Mobilya sektörünün ham maddesi lif levha üretiminde Türkiye, Avrupa’nın 1., dünyanın 3. ülkesi konumundadır. 2015 yılında gerçekleştirdiği 382 milyon dolarlık ihracatı ve 7,8 milyar dolarlık hacme sahip ağaç ürünleri pazarı ile Türkiye, Ortadoğu pazarına muhakkak açılmalı ve iç piyasasındaki gücünü dünyanın en kârlı pazarlarından olan Suudi Arabistan piyasasından göstermelidir” diye konuştu.

Türkiye’den Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) tarafından desteklenen Wood Tech & Design EXPO ile Türk ihracatçı firmaları bu avantajlı pazara taşımayı hedeflediklerini belirten Kaya, ayrıca fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek olan BIG 5 SHOW SAUDI Fuarı ile ilgili de açıklama yaparak, “Suudi Arabistan’ın en büyük yapı ve yapı malzemeleri fuarı olan BIG 5 SHOW SAUDI Fuarı’na entegre olarak düzenlenecek Wood Tech & Design EXPO ile fuar katılımcısı firmalar, iki fuarın da müşteri portföyünden yararlanarak, BIG 5 SHOW prestijinin avantajlarını fuar süresince deneyimleyebilecekler” diye ekledi.

350 binden fazla yetkiliye ulaşma şansı

5-8 Mart 2018 tarihleri arasında Cidde Fuar ve Etkinlik Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarla katılımcılar; BIG 5 SHOW veri tabanındaki 350 binden fazla firma yetkilisine ulaşabilecekler. Orta ağaç sektörünün satın alıcıları olan; mobilya üreticileri, kereste tüccarları, distribütörler ve satıcılar, kereste inşaat, uzmanları, ahşap işleri uzmanları / marangozlar, inşaat şirketleri ve danışmanları, iç mimar ve dekoratörler, inşaat malzemeleri tedarikçileri ile buluşma şansı yakalayacaklar.