“WoodTech Fuarı’nı bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global bir fuar haline getireceğiz”
“WoodTech Fuarı’nı bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global bir fuar haline getireceğiz”

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürkan Necipoğlu, sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Ağaç işleme makine sektörünün yıl sonu hedeflerinden söz eden Necipoğlu; “Bizim sektörümüz makine sanayi sektörleri ve diğer sektörler içerisinde bir yıldız konumunda. Bu da tamamen ekonomik büyüklük ve ihracat gücüne bağlı. Sektörün 2021’deki büyüklüğü 378 milyon dolardı. Biz bu rakamın 2022 yılı sonunda 465 milyon ile 500 milyon dolar arasında açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Yerli üretim konusunda ağaç işleme makine sektörünün mevcut durumu ile ilgili bilgi veren Gürkan Necipoğlu; “Türkiye gelişmekte olan ülkeler seviyesinde. Dolayısıyla bazı yüksek teknolojik ürünleri henüz kendisi üretemiyor. Fakat biz 2000 senesinden sonra ciddi bir atak içerisine girdik. İthal edilen yüksek teknolojili ürünlerle, kendi ürettiğimiz makinelerin entegrasyonu konusunda çok başarılı noktalara geldik. Ürettiğimiz makineler gerçekten yüksek kalite, yüksek teknoloji ve hatta çok yüksek yerlilik oranında imal edilen makineler. Türkiye makinecileri olarak ürettiğimiz ürünlerle Avrupalı rakiplerimizin karşısına rekabet edebilir şekilde çıkıyoruz” dedi.

Ağaç işleme makine sektörünün dış ticaret fazlası veren nadir sektörlerden biri olduğuna değinen Necipoğlu şöyle konuştu; “2019-2022 arasındaki süreye baktığımızda, bizim ihracat rakamlarımız ortalama senelik 115 milyon dolar seviyelerinde. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yine senelik yüzde 200 mertebelerinde. Genel olarak dış ticaret açığı veren bir ülkede yüzde 200, ihracatın ithalatı karşılama oranında çalışmak bizim sektörümüzü ülkemizin göz bebeklerinden biri haline getiriyor. Niyetimiz ürettiğimiz makinelerle global pazarlarda rakiplerimizi ciddi şekilde zora sokmak, Türkiye’ye döviz getirip, milli kalkınmada payımızın azami seviyede olmasını sağlamak. Bizim hedefimiz önümüzdeki 10 sene içerisinde şu anda 500 milyon dolar olan hacimsel büyüklüğümüzü 1 milyar dolar seviyesine çıkarmak.”

Necipoğlu; “WoodTech Fuarı’nı 35 senedir hiç kapatmadan yaptık. Bu sene fuarımıza 60 bin ziyaretçi geldi. Bunun 12 bini, 127 farklı ülkeden gelen ziyaretçiler tarafından oluşturuldu. Bu aslında toplam katılımcıların içerisinde yüzde 20’lik bir orana denk geliyor. Fuar sonrası yapılan ankette de yüzde 98 gibi muazzam bir memnuniyet oranı çıktı. Ama biz asıl şimdi başlıyoruz. 2023 yılı itibariyle başlayacak bir vizyonumuz var. Fuarımızı öncelikle bölgesel bir fuar olmaktan çıkarıp, global, yurt dışından herkesin katılımcı ve ziyaretçi olarak katılım sağlayacağı, bir cazibe merkezi ve uluslararası sektörel bir fuar haline getirmek için kendimize bir vizyon çizdik. Seneye 22 bin metrekare olan fuar alanımızı, 32 bin metrekareye çıkartacağız. Bunun için Tüyap Fuarcılıkla birlikte çalışıyoruz. 22 bin metrekare alanımızı 32 bin metrekareye çıkardıktan sonra, 55 bin metrekarelik tüm fuar alanını önümüzdeki üç sene içerisinde tamamen dolduracağız WoodTech Fuarı’nı üç sene içerisinde bu sektörde dünyanın ilk üç fuarından biri haline getireceğiz” dedi.