Ağaç işleme makinecilerinden Almanya’ya dev çıkartma
Ağaç işleme makinecilerinden Almanya’ya dev çıkartma

Türk ağaç işleme makine sektörü, AİMSAD önderliğinde Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen dünyanın önde gelen ağaç işleme teknolojileri fuarı Ligna’ya dev katılım göstererek sektörün gücünü tüm dünyaya gösterdi. Türkiye, fuara katılan ve en son teknolojilerini sergileyen 35 firma ile bu yıl dikkatleri üzerine çekerken, 3 bin metrekare alanla geçen yıla göre en çok büyüme gösteren ülke oldu.

Almanya’nın Hannover şehrinde 22 Mayıs tarihinde başlayan ve bu yıl 45 ülkeden bin 500’den fazla profesyonel katılımcıyı ağırlayan Ligna Fuarı’na yoğun ilgi göstererek büyük bir katılım sağlayan Türk ağaç işleme sektörü, Almanya’ya adeta çıkartma yaptı.

2015 yılında 2 bin metrekare olan Türk firma katılımı, bu yıl yaklaşık 3 bin metrekareye ulaştı. Bu metrekarenin yüzde 75’i yani 2 bin 100 metrekaresi AİMSAD üyesi olan 18 firma tarafından ayrıldı. Ayrıca 2015’den bu yana yapılan görüşmeler sonucunda, “Türkiye’nin Makinecileri” Ligna Fuarı’nı destek kapsamına aldı. Özellikle 2017 yılı için bu destek katılımcı Türk firmalar açısından büyük fayda sağladı.

Katılımcı firmaların 122 bin metrekareden fazla bir alanda yeniliklerini 90 ülkeden gelen ziyaretçilerle buluşturduğu fuarda, Almanya dışında İtalya, Avusturya, İspanya, Türkiye, Danimarka, Çin, İsveç, Hollanda ve İsviçre’den de katılım oldu.

  

“Türkiye stand alanı olarak en çok büyüme gösteren ülke oldu”

Fuar, Endüstri 4.0 yolunda entegre üretim, plastik ve kompozitlerin işlenmesi ve “Kaynaklara ve Teknolojiye Erişim” temasıyla gerçekleştirildiğini belirten Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, Türkiye’nin geçtiğimiz fuara göre stand alanı olarak en çok büyüme gösteren ülkeler arasında yer aldığını söyledi. 35 katılımcı firmanın 18’inin AİMSAD üyesi olduğunu belirten Kaçak, Ligna’yı bu yıl ve gelecek yıllarda da destekleyeceklerini ifade ederek, fuarın sektöre büyük katkı sağladığını vurguladı.

“İhracat ve ithalat arasında 5 milyon dolarlık fark kaldı”

Dünya ağaç işleme sektörü pazarının güncel durumu hakkında bilgi veren Kaçak, “Ligna 2017 ile birlikte, ağaç işleme makineleri sektörünün satış hacminde yüzde 5’lik bir artış ve 3 milyar Euro’luk bir üretim gerçekleşmesi bekleniyor. İç pazarda da 2016 yılı sonunda Türkiye’nin ihracatı ile ithalatı arasında sadece 5 milyon dolarlık fark kaldı. Bu farkı kapatmak için hem AİMSAD hem de sektör firmalarımız gerekli çabayı göstererek, 2017 yılı sonunda bir ilke imza atmak istiyoruz. Bunun gerçekleşebilmesindeki en büyük platformlardan biri olarak Ligna’yı görüyoruz” diye konuştu.

Ligna Fuarı’na daha çok Türk firmanın katılmasını sağlamak ve sektör ihracatına katkıda bulunmak üzere, Hannover Messe Türkiye ekibiyle güzel bir sinerji yakaladıklarını da ifade eden Kaçak, “Bu işbirliğimizin neticesi olarak, öncelikle hem üye hem de üye olmayan firmalara Ligna Fuarı’na neden katılmaları gerektiğini duyurularla ve yüz yüze aktarmaya çalıştık ve bu yıl çalışmalarımızın sonucunu aldık” şeklinde konuştu.

“Güçlü ticari bağlantılar kuruldu”

Fuara katılan firmaların çok memnun olduğunu ve güçlü iş bağlantıları kurararak kayda değer derecede makine siparişi aldıklarını bildiren Kaçak, bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fuarda AİMSAD tarafından organize edilen kokteylin de büyük ilgi gördüğüne değinen Kaçak, “Tüm fuarlarda olduğu gibi Ligna’ya katılımın her yıl artarak süreceğine inanıyorum. Doğrudan alıcılarla bir araya gelmek konusunda fuar bizim için çok önemliydi. Türkiye’nin makinecileri yurtdışındaki her fuarda olduğu gibi Ligna’da da güçlü ticari bağlar kurdu. Sektör var gücüyle çalışıyor. Ticari partnerlerimizle ilişkilerimizi uzun dönemli planlara ve yatırımlara imza atarak sağlamlaştıracağız” şeklinde konuştu.

AİMSAD, EUMABOIS toplantılarında sektör masaya yatırıldı

Fuarın ilk günü olan 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 17.00’da EUMABOIS yetkilileri, AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ve İdari İşler Uzmanı Yavuz Tıkız ile diğer dernek temsilcilerinin katılımlarıyla “Tool Group Meeting” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Avrupa’daki ağaç işleme endüstrisinin ekonomik durumu, dünyanın diğer bölgelerindeki muhtemel pazar araştırması projesi gibi konular gündem maddelerini oluşturdu.

Fuarın ikinci günü olan 23 Mayıs 2017 Salı günü saat 16.00’da AİMSAD, ACIMALL, VDMA ve sektörün önde gelen firma temsilcilerinin katılımıyla “EUMABOIS Technical Group Meeting” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı süresince hali hazırda devam etmekte olan standardizasyon çalışmaları (ISO-CEN), ülkelerin bu standartlara olan uyma becerileri ve istekleri gibi konulardan bahsedildi.

Yine aynı günün devamında EUMABOIS Başkanı Jurgen Koppel ve AİMSAD Başkanı Mustafa Erol, Hannover Başkonsolosu Banu Malaman ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen kısa görüşmede ağaç işleme makinesi sektörü ve AİMSAD hakkında bilgiler sunuldu. Görüşmenin ardından AİMSAD Kokteyli’nin yapılacağı alana geçildi.

AİMSAD Kokteyli’ne yoğun katılım sağlandı

23 Mayıs 2017 akşamı Türkiye’nin Makinecileri standında gerçekleştirilen kokteyle Hannover Başkonsolosu Banu Malaman, Ticaret Ataşesi Ruhi Deniz, Konsolosluk Uzmanları ile AİMSAD Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterliği, OAİB yetkilileri, Ligna Fuarına katılan Türk firma temsilcileri ile yabancı dernek temsilcileri katılım sağladı. Açılış konuşması yapan Banu Malaman, fuarın tüm Türk katılımcılar açısından hayırlı olmasını ve ilerleyen yıllarda daha fazla katılımın gerçekleştirilmesi yönünde temennilerini iletti. Daha sonra konuşma yapan AİMSAD Başkanı Mustafa Erol ise fuarın Türk katılımcılar açısından iyi başladığını bilmenin büyük moral olduğunu ve ilerleyen yıllarda daha güçlü bir katılım olacağını paylaştı.

Konya Sanayi Odası Heyeti, Türkiye’nin Makinecileri standını ziyaret etti

Ligna Fuarı’nı 25 kişilik bir heyetle ziyaret eden Konyalı Ağaç İşleme Makinesi sektör temsilcileri ile AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak bir araya geldi. Yapılan görüşmede, AİMSAD faaliyetlerinin yanı sıra sektörün istatistikleri hakkında bilgi verildi. Ardından Ligna Fuarı’na katılım sağlayan firmalar hakkında bilgilendirilme de yapıldı.