AİMSAD Üyeleri ikinci kez Dubai pazarını yokladı
AİMSAD Üyeleri ikinci kez Dubai pazarını yokladı

AİMSAD üyelerinin birlikte yer aldığı Türkiye pavilyonu, Dubai Wood Show 2019 fuarında alıcı firmaların yoğun ilgisine sahne oldu. Fuarda AİMSAD heyetinin yaptığı birçok ziyaret ve toplantı ise ülkeler arası sektörel ilişkilerin kurulmasını ve güçlendirilmesini sağladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Wood Show 2019 fuarına, Türk ağaç işleme makineleri firmaları damgasını vurdu. 50’den fazla farklı ülkeden katılımın sağlandığı ve birçok ülke pavilyonu ile 10 bine yakın ziyaretçinin bulunduğu fuarın, ilgi odağında Türk makinecileri yer aldı.  AİMSAD üyelerinin birlikte fuarda gövde gösterisi yaptığı Türkiye pavilyonu, yabancı satın almacı firmaların en çok ikili görüşme gerçekleştirdiği stantlardan biri oldu.

AİMSAD üyelerinden Ayza Mızrak Makine San. ve Tic. Ltd. Şti, Ergilsan Kesici Takım ve Kalıp İmalat San. Tic. Ltd. Şti., Kadromak Makine San. ve Dış Tic. A.Ş., Maymak Makine İmalat San. Tic. Ltd. Şti., Mızrak Mak. San. ve Tic. A.Ş., Netmak Kesici Takım İmalat Pazarlama Ltd. Şti., Saf Teknik Toz Emme Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. ve Ünalsan Metal ve Ağaç İşleme Mak. Toz Talaş Emme Sis. Ltd. Şti. firmalarının yer aldığı Türkiye pavilyonu, fuarda oldukça dikkat çekti. Ayrıca, bayisi ile katılım sağlayan AİMSAD üyesi AES Elektronik ve Makine San. Tic. A.Ş. firmasının yanı sıra, mobilya aksesuarları konusunda iştigal eden 13 Türk firması fuara katılım sağladı. Alıcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve fuarın oldukça verimli geçtiğini dile getiren AİMSAD üyesi firmalar, bu yıl ikinci kez AİMSAD ile birlikte katıldıkları Dubai Wood Show fuarına gelecek yıl da katılmak istediklerini ifade ettiler.

Yapılan görüşmeler ilişkileri güçlendirdi

AİMSAD heyetinin Dubai Wood Show 2019 fuarı boyunca gündemi, ziyaretler ve özel toplantılar nedeniyle oldukça yoğun geçti. Fuarın açılışının akabinde Dubai Yerel Yönetim Direktörü Dawood Al Hajri, Eumabois Avrupa Ağaç İşleme Makinesi Üreticileri Federasyonu BaşkanıJuergeneKoeppel ile birlikte Türkiye pavilyonunu ziyaret ederek, Türkiye’nin ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi sektörü hakkında bilgi aldı.

Dubai Wood Show Fuarı boyunca Dubai Ticaret Ateşesi Hasan Ünal ile sık sık bir araya gelindi ve fuarın ikinci günü Dubai’deki yatırım fırsatları ile ilgili olarak Dubai Türk Konsolosluğu’nda katılımcı Türk firmalar ile birlikte bir toplantı yapıldı. Dubai Wood Show Organizatör firması Strategic Marketing &Exhibitions Direktörü WalidFarghal, fuarın son günü AİMSAD standını ziyaret ederken, ziyarette AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ile bir görüşme gerçekleştirildi. Ayrıca, AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, fuarın son gününde fuarın resmi medya sponsoru ile gerçekleştirdiği röportajda, Türkiye ve Türk ağaç işleme makineleri sektörü hakkında bilgiler vererek, değerlendirmelerde bulundu.

 

Ayza Mızrak Makine San. Tic. Ltd. Şti. Pazarlama ve Satış Müdürü Arif Tekin:

“Yurtdışı pazarları açısından önemli bir fuar”

Türkiye’de son bir yıldır iç piyasada yaşanan daralma ve döviz kurlarındaki hareketlilik, bizler için yurtdışı pazarı daha önemli hale getirdi. Özellikle Orta Doğu pazarını bu açıdan daha elverişli ve öncelikli buluyoruz. Dubai fuarı bize bu imkânı sağladı. Bu bizim Dubai fuarına ikinci katılımımız.  Sonuçlardan da memnunuz. Çünkü daha önceki seneden bizi tanıyanlar kadar orda ilk defa tanıdığımız Orta Doğulu müşteri adaylarıyla bir araya geldik. Biz fuara makinesiz katılmak durumundaydık, eğer makinemizi de götürebilseydik inanıyorum ki çok daha iyi olabilirdi. Bu koşullarda en iyi randımanı aldığımıza inanıyorum. AİMSAD’a bu tür fuarlara erişmemizi sağladıkları için teşekkür ederiz. Bu yıl tek sorun, önümüzdeki firmanın son dakikada fuar alanına duvar örerek önümüzü kapatması oldu. Gelecek sene önümüzün açık olması konusunda hassasiyetimizi dile getireceğiz.

 

ERGİLSAN Kesici Takım ve Kalıp İmalat San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdür Alper Ergil:

“Bölgeye girmek isteyenler için en iyi kapı Dubai’dir”

Bizim için Dubai fuarı güzel geçti, ilk kez katıldık. Bu tür fuarlarda ne kadar çok kişiyle görüşürsen ve bilgi verirsen o kadar iyi. Adeta denize olta atmak gibidir. Şimdi bu görüşmelerin sonuçlarını bekliyoruz. Daha önce firma olarak bu bölgeye ihracat yaptık ama bu satışı artırıp sürekli hale getirmenin peşindeyiz. Dubai’nin de o bölgeye girmek isteyenler için önemli bir kapı olduğuna inanıyorum. Katar’a, Suudi Arabistan’a, Bahreyn’e ulaşmak için Dubai iyi bir kapıdır. Üstelik bu fuar nitelikli bir katılımcı çekiyor. Ne istediğini, ne aradığını bilen insanlarla muhatap olduk. Arap yarımadası Çin malından bıkmış, artık istemiyor. Bu nedenle kaliteli ürün ve makine konusunda İtalyanlarla Türkler bu pazarda ciddi bir rekabet halindeler.  Bu rekabette öne çıkmak için bu tür fuar fırsatlarını kaçırmamak gerekiyor. AİMSAD bu fuarda çok iyi bir organizasyon yapmış. Genel sekreterimiz Arif bey bizim için çok koşturdu, kendisine teşekkür ederiz.

 

Kadromak Makine San. Dış. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Nahid Ramazan Yamak:

“Pazardaki konumumuzu güçlendirmede faydalı oldu”

Bu fuarda Dubai’nin dışındaki ülkelerden de gelen müşteriler oldu. Biz bayilik noktasında görüşmeler yaptık, sadece kendi ürünlerimizi değil, Orta Doğu’da mümessillik yaptığımız firmalarını makinelerini de tanıttık. Ama fuara sadece stand olarak katıldık, makinemizi götürememiştik. Bundan sonraki fuarlara makinemizi de götürmeyi planlıyoruz. Tabii ki ihracat bağlantıları yapabilmek için fuarlara bir kez katılmak yeterli değildir. Bu katılımları defaten gerçekleştirmek gerekiyor. Yine önümüzdeki dönemde de yeni fuarlara katılacağız. Biz zaten firma olarak Orta Doğu pazarında iyi tanınan bir firmayız. Bu fuar, mevcut pazarlardaki konumumuzu daha da güçlendirme konusunda faydalı oluyor. Bu açıdan örneğin Mart’ın 24’ünde Çin’deki fuara da katılacağız. Firmaların bu tür uluslararası fuarlara katılımını organize eden AİMSAD’i tebrik ediyorum, çalışmalarını profesyonel buluyorum.  Kendilerinin tüm hizmetlerinden memnunuz.

 

Maymak Makine İmalat San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdür Selman Türkdönmez:

“Fuara katılımımız için AİMSAD motive etti”

Dubai Wood Show’a katılma gerekçemiz, doğrudan Orta Doğu pazarına satış yapabilmekti. Bizim ihracatımız fazla değil, daha önce aracılar vasıtasıyla sınırlı bir satış yaptık. Şimdi bunu doğrudan ve sürekli hale getirecek bağlantıları arıyoruz. Bu açıdan Dubai Wood Show güzel geçti, geri dönüşleri bekliyoruz. İlgilenenler oldu, ilk kez katılmamıza rağmen Kuveyt, Umman, Arabistan ve hatta Hindistan’dan gelen firmalarla tanışma ve görüşme imkanı yakaladık. AİMSAD bizim bu fuara katılmamız konusunda motive etti ve adım atmamızı sağladı. Dernek olarak organizasyonları da çok güzeldi. Tek başımıza katılmış olsaydık zorlanırdık. O açıdan AİMSAD çatısı altında olmak faydalı oldu. Gelecek senelerde de katılmak istiyoruz.

 

Mızrak Ahşap İşleme Makineleri A.Ş. Ege Bölge Müdürü Onur Okur:

“Irak ve Arabistan’dan bayilik talepleri geldi”

Biz geçen yıl da katılmıştık ve orada bir bayi anlaşması yapmıştık. Önceki yıllarda kendimizin doğrudan satış yaptığımız firmalar oldu, fuar sırasında yeni müşteriler geldi, bizden bayilik almak isteyen Suudi Arabistan ve Irak’tan firmalar bizi buldular. Şimdi o görüşmelerin sonuçlarını takip ediyoruz. Amacımız geçen senelerde aldığımız bayileri desteklemek ve yeni gelen makineler hakkında onları da bilgilendirmekti, fuar bize bu fırsatı sundu. İş hacmi açısından aslında dünyanın her yerinde bir daralma var, belki Türkiye’deki kadar olmasa da bu sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle Türk firmalarının çıkış noktası ihracat olabilir. Zaten ihracat olmasa bu şartlarda ayakta durmamız zor ve Dubai gibi fuarlar da bu konuda destekleyici oluyor. AİMSAD’ın fuarla ilgili hizmetlerini takdir ettik, özellikle Genel Sekreterimiz Arif Bey bizi orda daha önce tanımadığımız ve ulaşma sıkıntısı yaşadığımız firmalarla tanıştırdı. Yeni bir network oluşturmamıza katkı sağladı. Bize referans oldular.

 

NetmakGroup İhracat yöneticisi Melike Türksever Yılmaz:

“İtalyan hakimiyetini kırmak için katılımları sürdürmeliyiz”

Firma olarak Dubai fuarına ilk kez katıldık. Tabii bizim İstanbul fuarına benzemiyordu, İstanbul fuarı daha kalabalık olur. Ancak güzel olan şudur ki, az ziyaretçisi olsa da gelenlerin hepsi doğru ve ilgili insanlardı, işini bilen, iş yapmaya gelmiş insanlardı. Kuru kalabalık değildi.  Biz bayilik sistemiyle çalışan bir firmayız. Orda da amacımız bayi bulmaktı, hem kesici takım hem de makine alanında bayilik için birkaç firmayla temas da sağladık. Görüşmeler oldukça ilerledi. Bu nedenle seneye de katılmayı düşünüyoruz. Zaten orda daha önce de bu fuara katılmış olan firmalar, ancak 3. ve 4. katılımda yeni yeni kendilerini tanıtmayı başardıklarını ifade ediyor. Zaten bu pazarda Türk firmaları olarak işimiz zor. Çünkü pazara İtalyanlar hakim ve genel eğilim de İtalyanlarla çalışmak yönünde. Bu hakimiyeti kırmak gerekiyor, bunun için de her yıl güçlenerek ve sayımızı artırarak bu fuara katılmak gerekli. Türk firmaları olarak alanımızı ve sayımızı artırmalıyız. Böyle bir fuara AİMSAD çatısı altında gitmek çok faydalı oldu. Bir firma için yurtdışı fuarına katılmak oldukça zordur, bunu AİMSAD çatısı altında yapınca bu yükü atmış oluyoruz. Hep beraber gidip beraber döndük, bir sorun olunca beraber çözdük. Bundan dolayı yapılan hizmetlerden memnunuz.

 

Saf Teknik Toz Emme Sist. San. Tic. Ltd. Şti. Yöneticisi İsmail Hakkı Aktaş:

‘Bir organizasyon ancak bu kadar güzel olabilir”

Dubai fuarında geçen seneye nazaran daha az ziyaretçi vardı. Bu da normal çünkü Dünya üzerindeki küresel ticarette işlem hacminde daralma var. Bunu iş yaptığımız diğer ülkelerde de gözlüyoruz. Daralma Dubai pazarına da yansımış durumda. Diyebilirim ki geçen seneye göre katılımcı sayısı yüzde 50 daha azdı. Dünya üzerinde 80’den fazla ülkeye doğrudan satış yapıyoruz. Bütün bu gözlemlerimize dayanarak söyleyebilirim ki, son 10 yılın en kötü ocak, şubat ve mart ayını yaşıyoruz. Bütün bölgelerde düşüş var. Buna rağmen ihracat imkanı yaratmak için fuarlara sürekli katılmak gerektiğinin de bilincindeyiz. Bu yıl fuarda Dubai haricinde Arabistan, Kuveyt gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerle temas sağladık. Fuar açısından AİMSAD’ın çalışmaları çok güzeldi, emeği geçen tüm arkadaşları canı gönülden kutluyorum. Bir organizasyon ancak bu kadar güzel olabilir.

 

Ünalsan Metal ve Ağaç İşleme Mak. Toz Talaş Emme Sis. Ltd. Şti. Teknik Müdür Hüseyin Parsak:

“Orta Doğu’da bayilik sistemini oluşturmaya çalışıyoruz”

Firma olarak Dubai Wood Show’a geçen yıl da katıldık. Geçen yıl fuarda doğrudan satış da yapabilmiştik. Bu yıl bu imkânı bulamadık belki ama hedeflerimizden biri de bayilikler oluşturmak ve bunun için doğru kanalları yakalamaktı. O fırsatı da bulduğumuzu söyleyebilirim. Ziyaretçi sayısı açısından geçen yıla göre ilgi daha azdı. Umduğumuz kadar ziyaret olmadı. Yine de gelenler doğrudan ilgili insanlar olduğu için görüştüğümüz firmalardan olumlu dönüşler alıyoruz ve daha ivmeli olarak süreç ilerliyor. Niyetimiz bundan sonraki fuarlara da katılmak. Öncelikle önümüzdeki bir senenin nasıl geçtiğine bakacağız tabii ki.  Firma olarak bugüne kadar yüksek oranda Polonya, Rusya gibi ülkelere satış yapmaktaydık, bu satışların yüzde 80’i de oradaki bayilerimiz aracılığıyla gerçekleşiyor. Orta Doğu’da da bu bayilik sistemini oluşturmaya çalışıyoruz, satışlarımızı artırabilmek adına. Fuara katılımımızı sağlayan AİMSAD başarılı işler yapıyor, kendilerini takdir ediyoruz. Fuar alanında yerleşimle ilgili katılımcıların yanlış tutumlarından dolayı bazı sıkıntılarımız oldu ama bunlar da AİMSAD’la ilgili değildi. AİMSAD’ı yeni pazarlara erişme konusundaki çabalarından dolayı beğeniyoruz.

Dubai Wood Show’a Katılan AİMSAD Üyeleri: