“İptal edilen fuarlar artık yüz yüze gerçekleştirilmeli”
“İptal edilen fuarlar artık yüz yüze gerçekleştirilmeli”

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sabri Erol ve AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) 5 Kasım 2021 tarihinde Viyana’da gerçekleştirdiği yıllık genel kurul toplantısına katıldı. Toplantıda söz olan Mustafa Sabri Erol, pandemi sebebiyle iptal edilen fuarların yüz yüze yapılması gerektiğini ifade etti.

EUMABOIS’nın yıllık genel kurul toplantısı 5 Kasım 2021 tarihinde Viyana’da gerçekleştirildi. 2020 yılında EUMABOIS’nın ilk dijital genel kurulu sonrası delegeler ve yönetim kurulu üyeleri, Avusturya Derneği FMTI’nin ev sahipliğinde, EUMABOIS Başkanı Jürgen Köppel ve Başkan Yardımcısı Luigi De Vito ile yeniden bir araya geldiler.

Toplantının gündem konusu hızlı ve çok olumlu bir toparlanma gösteren ağaç işleme endüstrisinin genel görünümüydü. Toplantıda ağaç işleme endüstrisinin yüksek malzeme maliyetlerinden ve hammadde eksikliğinden muzdarip olmasına rağmen, orta vadede sürdürülebilir bir büyüme oranına işaret ettiği belirtildi.

Corona virüsünün tetiklediği krize rağmen yüksek kalan küresel talebin sektörün dayanıklılığını artırdığına işaret edildi. Genel kurulda, dijitalleşme ve endüstriyel otomasyon gibi mega trendlerin yanı sıra seyahat kısıtlamaları, ev mobilyaları ve mutfaklara yönelik artan talebin ağaç işleme endüstrisine büyük katkı sağladığı söylendi.

Türk ağaç işleme makine sektörüne ilişkin veriler paylaşıldı

Toplantıda, Türkiye ağaç işleme makine sektörüne ilişkin bilgiler paylaşan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sabri Erol; “9-13 Ekim tarihleri arasında WoodTech Fuarı’nı gerçekleştirdik. Pandemi nedeniyle uluslararası birçok organizasyon ve fuar için iptal kararı alınırken, biz tüm önlemlerimizi alarak fuarımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin takdirini toplayan fuarımızı 50 bini aşkın kişi ziyaret etti. Bu tecrübemizden de yola çıkarak, pandemi sebebiyle Avrupa’da iki yıldır iptal edilen fuarların artık yüz yüze gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

HolzHandwerk ve Xylexpo yeniden düzenlenecek

Pandemiye rağmen, iki yıldır hiç ara verilmeden başarılı bir şekilde geçekleştirilen WoodTech Fuarı, bu tip organizasyonların yüz yüze yapılması gerektiğinin bir kanıtı olarak gösterildi. Bu doğrultuda pandemi sebebiyle iptal edilen ve Nürnberg’de gerçekleştirilen HolzHandwerk Fuarı’nın mart ayında, Milano’da gerçekleştirilen Xylexpo Fuarı’nın ise ekim ayında yeniden organize edilmesine karar verildi.

Viyana’da gerçekleştirilen toplantıda ayrıca tamamen yenilenen EUMABOIS web sitesi tanıtıldı. Bir sonraki EUMABOIS Genel Kurulu’nun 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilmesine karar verildi.