İtalya, Türkiye ağaç işleme sektörüne fokuslandı
İtalya, Türkiye ağaç işleme sektörüne fokuslandı

AİMSAD, ağaç işleme sanayisi sektörünü temsilen, İtalya’da gerçekleştirilen ‘Fokus Ülke Türkiye’ toplantısına katıldı.

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak’ın hazır bulunduğu toplantıda konuşan Marche Bölgesi Ticaret Odası Başkanı Gino Sabati, Türkiye’nin ağaç işleme makinesi, mobilya ve ambalaj sektörlerinin Marche bölgesi için çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin bu sektörlerle ilgili önemli bir partner olduğunu söyledi.

Türkiye’de İtalya Konsolosluğu’na bağlı çalışan İtalya Ticaret Ajansı’nın (ITA) 21 Haziran’da, İtalya’nın Pesaro kentinde, Marche Bölgesi Ticaret Odası ile birlikte organize ettiği Fokus Ülke Türkiye toplantısına AİMSAD da katıldı.

AİMSAD’ı temsilen toplantıda bulunan Genel Sekreter Arif Onur Kaçak’ın yanı sıra, Marche Bölgesi Ticaret Odası Başkanı Gino Sabatini, ITA Türkiye Direktörü Aniello Musella, Türkiye Yatırım Ajansı İtalya Ofisi Müdürü Gino Costa, Mobilya Sanayicileri ve ihracatçıları Derneği (MOBDER) Başkan Yardımcısı Kadri Çoklar, Bosforo Mühendislik firması Genel Müdürü Ahmet Emre Turgut, konuşmacılar arasında yerini aldı.

Yaklaşık 25 kişinin takip ettiği toplantı 21 Haziran 2019, Cuma günü sabah 10.00’da Marche Bölgesi Ticaret Odası Başkanı Gino Sabati’nin açılış konuşmasıyla başladı. Sabatini konuşmasında, Türkiye’nin ağaç işleme makinesi, mobilya ve ambalaj sektörlerinin Marche bölgesi için çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin bu sektörlerle ilgili önemli bir partner olduğunu hatırlatarak, konuşmacı olarak Türkiye’den gelen misafirlere teşekkürlerini sundu.

Türkiye’deki yatırım fırsatları anlatıldı

ITA Türkiye Direktörü Aniello Musella ise ITA’nın Türkiye’deki faaliyetlerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Akabinde söz alan Türkiye Yatırım Ajansı İtalya Ofisi Müdürü Gino Costa ise Türkiye’nin turizm, ticaret ve yatırım olanakları ile ilgili detaylı bir sunum yaptı.

Sunumun ardından MOBDER Başkan Yardımcısı Kadri Çoklar mobilya sektörü, Bosforo Mühendislik ise ambalaj makineleri sektörü ile ilgili birer sunum gerçekleştirdiler.

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ise, Türkiye’de ağaç işleme makinesi sektörünün genel durumu, ürün bazında dış ticaret bilgileri, Türkiye’nin güçlü olduğu ürünler ve Türk üreticilerinin sağladığı avantajlar, dünyadaki yeri ve AİMSAD faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Ayrıca, İtalya televizyonları ile röportaj gerçekleştiren Kaçak, Türk makinelerinin Avrupa’da tercih edilen ürünler haline geldiğini ve İtalyan ve Türk firmaların ortak projeler üretebileceğini belirtti.

Toplantının sonunda gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde, İtalyan firma temsilcilerinin soruları cevaplandı.