Türk ağaç işleme makineleri All4Wood Fuarı’nda Polonyalı alıcılarla buluştu
Türk ağaç işleme makineleri All4Wood Fuarı’nda Polonyalı alıcılarla buluştu

Tüyap Tüm Fuarcılık tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenmeye başlanan All4Wood Fuarı’nın bu yılki adresi 14 milyar dolarlık mobilya ihracatı ile Avrupa Birliği’nin en büyük mobilya ihracatçısı konumunda olan Polonya oldu. 14-16 Mayıs 2024 tarihleri arasında Varşova’da organize edilen fuara AİMSAD üyesi 13 firma katılım sağladı.

Ağaç işleme makineleri, yatak yan sanayi, orman ürünleri ve mobilya yan sanayi sektörlerindeki 35 yıllık deneyiminden aldığı güç ve küresel pazarı yönlendiren yeni bir fuar yaratma hedefiyle yola çıkan All4Wood Fuarı; mayıs ayında Orta Avrupa’nın yükselen yıldızı Polonya’da kapılarını açtı. Ağaç işleme makineleri ve mobilya sektörlerinde küresel bir öneme sahip olan ve Rusya-Ukrayna krizi sonrası, Ukrayna’nın yeniden inşasını üstlenen Polonya, Türk makine üreticileri için önemli bir potansiyele sahip.

All4Wood Fuarı ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Polonya’nın Varşova şehrinde 14-16 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenen All4Wood Fuarı, ağaç işleme, mobilya ve yatak yan sanayi sektörlerini bir araya getiren önemli bir platform oldu. Fuar, Türkiye’den de birçok firmanın katılımıyla, Orta ve Doğu Avrupa’nın mobilya üretim merkezi haline gelen Polonya’daki gelişmeleri gözler önüne serdi. Son yıllarda Polonya, mobilya ihracatında kaydettiği önemli artış ile dikkat çekiyor. Bu durum, ülkeyi Avrupa’nın en önemli mobilya üreticilerinden biri haline getiriyor. Haliyle artan üretim kapasitesi, ağaç işleme makine sektörüne de ivme kazandırıyor. Türk ağaç işleme makinesi üreticileri, bu gelişmeyi yakından takip ederek Polonya pazarında önemli bir yer edinmeye başladılar. Fuar kapsamında da birçok Türk firması, en son teknoloji ürünlerini ve çözümlerini Polonyalı alıcılara tanıttı” dedi.

 “Önümüzdeki dönemde Polonya’nın Türk makinelerine olan talebi daha da artacak”

Polonya’nın, savaş sonrası Ukrayna’nın yeniden inşasını üstlendiğine değinen AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Polonya, Kiev’in yeniden inşasını üstlenmiş durumda ve bu süreç, Ukrayna’nın savaş sonrası toparlanma çabalarının bir parçası olarak büyük önem taşıyor. Polonya bu projede mühendislik, inşaat ve şehir planlama alanlarında uzmanlık sağlayacak. Polonya’nın Kiev’in yeniden inşasına karar vermesi, mobilya ve makine sektörleri açısından önemli ihracat fırsatları sunuyor. Yeniden inşa edilen konutlar, ofisler ve kamu binaları için yeni mobilyalara ihtiyaç duyulacak. Bu durum, Polonya’nın mobilya sektöründeki ihracat hacmini artıracak. Halihazırda Polonya’daki birçok üretim tesisinde Türk ağaç işleme makinelerinin aktif olarak kullanıldığını biliyoruz, önümüzdeki dönemde firmalarımıza olan talebin yukarı yönlü ivme kazanacağı kesin” diye konuştu.