AİMSAD, 2020 Xylexpo Fuarı’nın Türkiye temsilciliğini aldı
AİMSAD, 2020 Xylexpo Fuarı’nın Türkiye temsilciliğini aldı

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, artık yurtdışı fuarların temsilciliklerini alarak üyelerine ve sektör firmalarına daha avantajlı imkanlar sunmak istediklerini belirtti.

AİMSAD, son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu başarılı yurtdışı fuar çalışmalarının yanı sıra fuarların Türkiye’de satış yetkisini almaya başladı. İlk olarak 2020 yılı fuarı için İtalya Xylexpo fuarı ile anlaşan AİMSAD, bu çalışmayı Ukrayna Lisderevmash ve Atlanta IWF fuarlarıyla devam ettirmek istiyor.
Konuyla ilgili bilgi veren AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, sektör olarak yönlerini ihracata çevirdiklerini, bu nedenle yurtdışı fuar katılımlarını önemsediklerini açıkladı. Kaçak, AİMSAD olarak artık yurtdışı fuarların temsilciliklerini alarak üyelerine ve sektör firmalarına daha avantajlı imkanlar sunmak istediklerini belirtti.

İtalya’nın Türkiye için güçlü bir ithalat partneri olduğuna dikkat çeken Kaçak, 2013 yılında İtalya’ya yapılan ağaç işleme makinesi ihracatının 750 bin dolar iken, 2017 yılı sonunda 3 milyon dolara ulaştığını kaydetti. İthalatın ise 2013 yılında 56 milyon dolar iken, 2017 yılı sonunda 26 milyon dolara gerilediğini ifade eden Kaçak, Türkiye’nin artık ülke fark etmeksizin ihracat yapabilen bir ülke olduğunu, ağaç işleme makinesi sektörünün de 2017 yılı sonunda cari açık vermeyen alt sektörlerin başında geldiğini vurguladı.