AİMSAD üye firmaları WOODEX Fuarı’nda büyük ilgi gördü
AİMSAD üye firmaları WOODEX Fuarı’nda büyük ilgi gördü

AİMSAD ve 11 üye firması iki yılda bir Moskova Crocus Expo’da düzenlenen WOODEX 2021 Fuarı’na katıldı. Fuar boyunca ziyaretçiler, AİMSAD üyesi firmaların stantlarına ve sergiledikleri son teknoloji makinelere yoğun ilgi gösterdi.

Yurt dışı fuar ve organizasyonlarına büyük önem veren AİMSAD, 30 Kasım - 3 Aralık 2021 tarihleri arasında Moskova Crocus Expo’da düzenlenen WOODEX Fuarı’na 11 üye firması ile katılım sağladı. AİMSAD üyesi firmaların yoğun ilgiyle karşılandığı fuarda gerçekleştirilen ikili görüşmeler ülkeler arası ilişkilerin güçlendirilmesine büyük katkı sağladı.

Pandemi şartlarında organize edilen fuarda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türk makineleri büyük ilgi gördü. Fuar boyunca AİMSAD standı da ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret edildi. AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ve Basın-Yayın ve Halka İlişkiler Sorumlusu Sıla Acar ziyaretçilere hem AİMSAD ile ilgili hem de Türk ağaç işleme makine sektörü ve firmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Fuarda ayrıca Moskova Ticaret Başmüşaviri Feridun Başer AİMSAD standını ziyaret ederek Türkiye pazarı ile ilgili AİMSAD Genel Sekreteri Kaçak’tan bilgi aldı ve çalışmalarından dolayı AİMSAD’a teşekkürlerini iletti.

 

LESDREVMASH 2022’nin Türkiye temsilciliğini

AİMSAD yapacak

WOODEX Fuarı’na AİMSAD üyelerinden; Akkuşlar, Dinçmak, EDDA, Hizmet Him Makine, Form Makine, Dynawrap, Özbaşkent Makina, Turanlar, Unimak Ünalsan, Üstünkarlı firmaları katıldı. Fuar’da ayrıca Expo Centre tarafından organize edilen ve 12-15 Eylül 2022 tarihleri arasında Rusya Moskova’da gerçekleşecek olan LESDREVMASH International Exhibition Machinery, Equipment and Technology for Logging, Woodworking and Furniture Industries Fuarı’nın Türkiye temsilciliğinin AİMSAD tarafından yapılması da kararlaştırıldı.

 

“Her holde Türk firmalarının standını görmek bizim için büyük gurur kaynağı”

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak

Rusya, Türkiye açısından hedef pazarların arasında. Sektör olarak buradaki payımızı artırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle AİMSAD olarak bu coğrafyada organize edilen fuarlara büyük önem veriyoruz. 2019 yılında düzenlenen fuara göre bir miktar küçültülmüş bir fuar söz konusu ancak buna rağmen oldukça başarılı geçtiğini söyleyebiliriz. Fuar boyunca Türk ürünlerine yoğun bir ilgi olduğunu gördük. Stant açmayan ancak fuarı ziyarete gelen üye firmalarımızla ithalatçı firmaları bir araya getirdik. Her holde Türk firmalarının standını görmek bizim için büyük gurur kaynağı. AİMSAD olarak 2022 yılında fuar katılımlarına daha da hız vereceğiz.

 

“Türk makinelerine büyük ilgi var”

Dinçmak Makine Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Dinç

Pandemi şartlarında organize edilmesine karşın fuara yoğun bir ilgilinin olduğunu söyleyebilirim. Fuarın ilk gününden itibaren birçok ziyaretçiyle bir araya gelerek makinelerimiz ile ilgili bilgi verdik. Rusya oldukça önemli ve büyük bir pazar ve genel olarak Türk makinelerine büyük bir talep var. Standımız fuar boyunca boş kalmadı. Ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu neye ihtiyacı olduğunu bilen, makineden anlayan kişiler. Bu profille bir araya gelmek bizim için oldukça önemli. Özellikle Türki Cumhuriyetlerden yoğun bir ziyaretçi olduğunu gözlemledik.

 

“Katılımcı oranı oldukça iyi bir fuar”

Form Makina Türkiye Satış Müdürü Barış Başoğlu

Form Makina Uluslararası Satış Müdürü Savaş Cihan

Her ne kadar pandemiden dolayı fuarı küçültmüş olsalar da oldukça başarılı bir fuar geçirdik. Katılımcı oranı oldukça iyi bir fuar. Tek sıkıntımız fuarın genel işletmesi ile ilgili oldu. Taleplerimize genellikle olumsuz yaklaşıyorlar. Türklerin genel iş bitirici tavrı maalesef burada geçerli değil. Çok basit işlemleri dahi yaptıramadık. Fuarı ziyaret edenlerin yüzde 80’ini ciddi alıcı. Rusya bizim sektörümüzü ve ağacı çok iyi biliyor. Pazarın yüzde 40’ı da dolu değil, çok iyi oyuncular yok bu pazarda. Ciddi anlaşma halinde olduğumuz firmalarımız var. Form Makina olarak sektörün tamamına hitap ediyoruz, tomruğu kesmek isteyen için de makinemiz var, onu palete çevirmek isteyen için de makinemiz var.

 

“Yeniliklere açık bir yer olması bizi çok sevindirdi”

Orimak Makina Genel Müdürü Hasan Cengiz

Oldukça memnun kaldığımız bir fuar geçirdik. Makinelerimiz daha önceki fuarlarda sergileniyordu ama bu yıl ilk defa Orimak olarak, kendi adımıza katılım sağladık. Gayet ilgili bir ziyaretçi kitlesi olduğunu söyleyebilirim. Katılımcı açısından genellikle Ruslar var. En önemlisi de yeniliklere açık bir ülke. Bu bizi çok sevindirdi. Bundan sonraki yurt dışı fuarlarının da bu şekilde başarılı bir şekilde geçmesini temenni ediyoruz.

 

“Beklentimizden daha yoğun bir fuar geçirdik”

Yasin Şimşek - Akkuşlar

Çok iyi bir fuar geçirdik. Beklentimizden daha yoğun bir fuar. Eskiye göre biraz küçültmüşler fuarı ama katılım anlamında oldukça iyi. Hem mevcut müşterilerimize ulaştık hem de yeni müşteriler kazandık. Bu fuarlar insanların bize daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Bu tarz organizasyonlarda bizim bu bölgede olduğumuzu görsel olarak anlatma fırsatı buluyoruz. Bununla beraber Rusya topraklarındaki güvenirliğimiz de artırıyor. Ülkemizde yaşanan döviz kuru yükselişleri nedeniyle burada müşterilerimize net bir fiyat veremiyoruz. Bu nedenle de müşterilerimizin bilgilerini alıp, onlara özel teklifler göndereceğiz. Bunun yanı sıra üretimdeki ürünlerimizin tedarikinde de sorunlar yaşadığımız için fuarda hemen hızlı bir satış yapmıyoruz.

 

“PCR zorunluluğu birçok kişiyi fuar dışında bırakıyor”

Unimak Bölge Satış Müdürü Elman Guliyev

İlk gün çok kalabalık değildi. Fuar alanına girmek için PCR testine ihtiyaç var. Bu da birçok insanın buraya gelişini engelliyor. Bu fuardan önce yine Moskova’da mobilya fuarı vardı, fuar başka bir alanda yapıldı. Orada PCR testine gerek yoktu. O nedenle o fuara katılanlar, ziyaretçi sayısı açısından çok memnun kaldılar. Elbette bunlar teknik ayrıntılar ama yine de bunlar satışı kısmen de olsa etkileyen faktörler. Genel olarak baktığımızda insanlar internet üzerinden aradığı birçok şeyi bulabiliyor. Biz burada özellikle işi bilmeyip, bizzat makineyi inceleyip karar verecek insanları ya da bilgi sahibi olup kararını net verememiş insanları yakalamaya çalışıyoruz. Fuarlar sonuçta bir yatırımdır, bu yatırımı karşılığını alabilmek için makinelerimizi burada sergiliyoruz. İster istemez fuar alanının bu tarz kuralları birçok ziyaretçiyi fuarın dışında bırakıyor. Fuara daha önce makine almış olanlar, işini büyütmek isteyenler geliyor ama bu işe yeni girecek olanlar gelmiyor. Rusya, Çin ile komşu olduğu için oradan çok makine geliyor. İmalat çok değil ama ithalat oldukça yoğun.

 

“Ziyaretçiler daha profesyonel ve hedefe yönelik kişilerden oluşuyor”

Sercan Sonlu - Turanlar

Pandemiden önceki fuarlara göre katılımcı sayısı daha düşüktü ama buna rağmen oldukça etkili bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Her zamanki gibi ilk gün zayıftı ama diğer günler ilk günü telafi etti. Ziyaretçiler daha profesyonel ve hedefe yönelik kişilerden oluşuyor. Sadece fuarı gezmeye gelen kişiler değildi. Bunun da artılarını tüm firmalar gibi biz de gördük. Genellikler Rusya ve Orta Asya’dan ziyaretçiler oldu, bunun haricinde başka gelen görmedim.

 

“Alım ilgisi olan kişilerle bir araya geldik”

Katay Makine Teknik Müdürü Orhan Demirtaş

Öncelikle bu tarz organizasyonlarda AİMSAD’a bize sağladığı destekten dolayı teşekkür ederim. Fuarlar sayesinde insanlar gelip Türk makinelerini yakından inceleyebiliyor. Böylece Türk makineleri birçok ülkede kendisini çok daha rahat gösterebiliyor. Gelmiş olduğumuz ülkelerde kendi stantlarımızda ağırlamış olduğumuz müşterilerin Türk makinesine olan bakış açısını daha da güçlendiriyoruz. Pandemi şartlarında bir fuar organize edilmesine rağmen alım ilgisi olan kişilerle bir araya geldik. Ne aradığını bilen, ihtiyacına yönelik arayışta olan insanlarla görüştük fuar boyunca. Fuar sonrasında dönüşlerini fazlasıyla alacağımıza inanıyoruz.